Aptekarze katolicy też chcą klauzuli sumienia

Aptekarze katolicy chcą mieć, ze względu na przekonania, prawo do odmowy sprzedaży specyfików antykoncepcyjnych.

W Polsce prawo do klauzuli sumienia, która zezwala na odmowę wykonania pewnych czynności ze względu na przekonania religijne lub etyczne, przysługuje tylko lekarzom. Tymczasem część aptekarzy, zwłaszcza tych zrzeszonych w stowarzyszeniach katolickich, także chce z niego skorzystać i móc powołać się na sprzeciw sumienia w sytuacji, gdy klient pyta o środki antykoncepcyjne albo wczesnoporonne. 

Aptekarze przypominają Rezolucję 1763 Rady Europy z ubiegłego roku, która dopuszcza możliwość stosowania klauzuli sumienia przez pracowników medycznych.

Problem aptekarskiej klauzuli sumienia znają w Naczelnej Izbie Aptekarskiej, choć jak udało się ustalić portalowi rynekzdrowia.pl, Izba nie ma na razie stanowiska w tej sprawie. 

– Naczelna Rada Aptekarska nie zajmowała w tej kwestii żadnego stanowiska. Posiedzenie Naczelnej Rady Aptekarskiej  odbędzię się w przyszłym tygodniu, i być może wtedy ta sprawa zostanie podjęta – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Eugeniusz Jarosik, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej. 

Ewentualne wprowadzenie klauzuli sumienia dla farmaceutów oznacza zmiany w prawie farmaceutycznym. Obecne uregulowania w polskim prawie nakładają na farmaceutów obowiązek wydania każdego leku każdemu pacjentowi.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, aby nagłośnić sprawę klauzuli sumienia, aptekarze zrzeszeni w Stowarzyszeniu Farmaceutów Katolickich rozpoczęli akcję zbierania podpisów pod deklaracją popierającą prawo sprzeciwu sumienia wobec sprzedaży środków „niszczących ludzkie życie i ludzką płodność”. 

Autorzy rezolucji, na którą powołują się aptekarze katolicy, zwracają uwagę, że nadużywanie klauzuli sumienia może mieć ogromny wpływ na  sytuację kobiet o niskich dochodach lub zamieszkujących obszary wiejskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH