Apteka, a może dział, czyli farmacja w szpitalu szyta na miarę potrzeb

Naczelna Rada Aptekarska w swoim stanowisku z października 2013 r. wskazała, że "od kilku już lat w szpitalach trwa proces stopniowego przekształcania aptek szpitalnych w działy farmacji szpitalnej. NRA uznaje to za niepokojące zjawisko". Czy jednak w każdym, nawet małym szpitalu powinna być apteka szpitalna?

Między innymi na takie pytanie odpowiadali uczestnicy sesji poświęconej gospodarce lekami podczas regionalnych konferencji Rynku Zdrowia w Łodzi (25 listopada 2013 r.) i Bydgoszczy (5 grudnia).

Przypomnijmy, że we wspomnianym stanowisku prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej dr Grzegorz Kucharewicza zwrócił uwagę, iż "liczba aptek szpitalnych według aktualnych danych otrzymanych z okręgowych izb aptekarskich wynosi około 570, a jeszcze kilka lat temu była bliska 700, natomiast liczba działów farmacji nieustannie rośnie. Działanie takie sprzeczne jest z obowiązującymi przepisami, które nie przewidują możliwości tworzenia w miejsce funkcjonujących już aptek szpitalnych działów farmacji szpitalnych".

Zdaniem prezesa Kucharewicza "brak apteki w szpitalu czy niewystarczająca liczebność personelu fachowego (magistrów farmacji, specjalistów z zakresu farmacji szpitalnej, klinicznej) oznacza osłabienie potencjału świadczeniodawcy, a tym samym znaczne obniżenie poziomu udzielanych przez niego świadczeń zdrowotnych".

Przepisy nie są precyzyjne
Janusz Mioduszewski, przewodniczący Komisji ds. Aptek Szpitalnych Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi, kierownik apteki szpitalnej łódzkiego Centralnego Szpitala Weteranów, podziela stanowisko NRA.

- Rzeczywiście, obserwujemy, że w imię pozornych oszczędności niektórzy zarządzający szpitalami rezygnują z prowadzenia aptek szpitalnych na rzecz działów farmacji szpitalnej. Niestety, w prawie farmaceutycznym nie określono wymogów, jakie powinno spełniać pomieszczenie oraz osoba kierująca takim działem. Tego rodzaju przepisy są sprecyzowane wyłącznie w odniesieniu do apteki szpitalnej - powiedział podczas łódzkiej konferencji Janusz Mioduszewski.

Przyznał, że dział farmacji szpitalnej to w naszej rzeczywistości często tylko jedna osoba, która nie jest w stanie w odpowiedni sposób zajmować się różnymi aspektami gospodarki lekiem w placówce. - Trzeba też pamiętać, że pojęcie „dział farmacji szpitalnej" jest znacznie szersze niż sama apteka - mówił kierownik apteki szpitalnej łódzkiego Centralnego Szpitala Weteranów. Przypomniał, że od lat z powodzeniem rozbudowany dział farmacji szpitalnej działa w Centrum Zdrowia Matki Polki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH