Apel aptekarzy: wprowadźmy międzynarodowe nazwy leków na receptach

Wiceprezes Śląskiej Izby Aptekarskiej, Stanisław Piechula, zgłasza propozycje zmian do ustawy o refundacji leków dotyczące sposobu przepisywania leków refundowanych i wydawania ich tańszych zamienników przez apteki.

Według prezesa Piechuli, najlepiej oraz najbezpieczniej dla pacjenta byłoby, gdyby lekarz miał obowiązek:

1. wypisania recepty nazwą międzynarodową, a przy takiej recepcie apteka miałaby obowiązek wydania najtańszego odpowiednika dostępnego w obrocie lub

2. wypisania recepty nazwą handlową najtańszego odpowiednika refundowanego dostępnego w obrocie lub

3. wypisania recepty nazwą handlową leku innego niż najtańszy odpowiednik z adnotacją "Nie zamieniać", ale z koniecznością poinformowania pacjenta o różnicy w odpłatności pomiędzy wypisywanym lekiem, a najtańszym odpowiednikiem oraz o powodzie ordynowania droższego leku.

W opinii farmaceutów, propozycje zawarte w nowelizacji ustawy refundacyjnej "zmuszają wydających leki, by niezależnie od tego czy pacjent sobie tego życzy czy nie, uparcie go informować przy każdej pozycji na recepcie, ile wynosi dopłata do leku przepisanego, a ile do najtańszego odpowiednika. Jeżeli tego nie zrobi to płaci 200 zł kary".

- Niestety zdarza się, że po takich zamianach leków pacjenci wracają i chcą zwracać wydane odpowiedniki domagając się zamiany na oryginały wypisane przez lekarza, twierdząc, że nie chcieli odpowiedników. Apteka nie ma żadnego dowodu, że pacjent chciał tańsze odpowiedniki i rozpoczyna się konflikt. Apteka nie ma też żadnego dowodu, że poinformowała pacjenta o tańszych odpowiednikach, gdy pacjent z kolei się skarży do NFZ, że wolałby tańsze odpowiedniki ale nikt go o nich nie poinformował - zauważa prezes Piechula.

Zwraca również uwagę na konieczność wzięcia odpowiedzialności przez aptekarza za zamianę leków: - Kto poniesie odpowiedzialność za zamienianie odpowiedników, gdy lekarz przepisał droższy lek w sytuacji, gdy tańszy odpowiednik nie ma wskazań tego droższego leku? Kto poniesie odpowiedzialność za wydanie przez aptekę tańszego odpowiednika, który we wskazaniach np. nie jest lekiem dla dzieci, a lekarz wypisał droższy, który miał wskazania dla dzieci? - pyta farmaceuta.

- Dlaczego z ustawy usuwa się konieczność zwracania uwagi na wskazania odpowiedników przy ich zamianie? Czy wskazania już nie mają znaczenia, w tym także dla NFZ przy wypisywaniu leków przez lekarza? Jeżeli mają znaczenie przy wypisywaniu leków, to dlaczego zamiana na inny odpowiednik miałaby być tego pozbawiona? Z kolei zamiana leku na odpowiednik z uwzględnieniem wskazań jest niemożliwa w aptece, gdy nie znamy szczegółów związanych z ordynowaniem danego leku - ocenia Stanisław Piechula. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH