Analogi insulin: program dla 7-10 tys. osób

W ramach programu terapeutycznego, który ma zacząć funkcjonować w pierwszym kwartale tego roku, dostęp do bezpłatnego leczenia długo działającymi analogami insulin uzyska 7-10 tys. osób - powiedział 5 stycznia w Sejmie wiceminister zdrowia Adam Fronczak.

Preparaty te – wbrew wcześniejszym zapowiedziom resortu zdrowia – nie znalazły się na liście refundacyjnej, która weszła w życie 30 grudnia.

Odpowiadając na pytanie posła Jarosława Zielińskiego (PiS) o powody zmiany decyzji resortu w tej sprawie, Fronczak powiedział, że było to spowodowane postępowaniem wyjaśniającym toczącym się w Europejskiej Agencji Leków, w wyniku którego ma zostać ustalone bezpieczeństwo stosowania tych preparatów.

Jak wyjaśnił, postępowanie to zostało wszczęte po pojawieniu się doniesień naukowych, wskazujących na możliwość zwiększania częstości występowania nowotworów, w szczególności nowotworów sutka, u stosujących długo działające analogi insulinowe.

Jak poinformował Fronczak, w ramach opracowywanego programu terapeutycznego finansowane będzie leczenie tymi preparatami dla wyselekcjonowanej grupy chorych na cukrzycę i przy ścisłym monitorowaniu stanu ich zdrowia. Dodał, że chodzi o ok. 7-10 tys. osób.

– Oznacza to, że pacjenci wymagający leczenia długo działającymi analogami insuliny oraz spełniający kryteria włączenia do programu, określone przez konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii prof. Krzysztofa Strojka, otrzymają całkowicie bezpłatny dostęp do leczenia tymi produktami leczniczymi – powiedział Adam Fronczak.

Zaznaczył, że takie rozwiązanie będzie korzystne dla pacjentów, bo obecnie refundacja za tego typu leki wynosi ok. 100 zł, a ok. 180 zł pacjenci płacą sami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH