Analogi insulin będą refundowane?

Według informacji RMF FM, od lipca na liście leków refundowanych znajdą się długo działające analogi insulin. Biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia nie potwierdziło ani nie zaprzeczyło tej informacji.

- Musimy poczekać na listę leków refundowanych - powiedziała nam Danuta Jastrzębska z biura promocji i prasy MZ.

Diabetolodzy od lat zabiegają o wpisanie analogów insulin długodziałających na wykazy refundacyjne. Jednak resort zdrowia wstrzymał się z ich finansowaniem w związku z badaniami sugerującymi związek między stosowaniem jednego z analogów a podwyższonym ryzykiem wystąpienia niektórych nowotworów.

W 2010 roku Europejska Agencja Leków EMA zobowiązała podmiot odpowiedzialny do przedstawienia dodatkowych wyników badań, w których pierwszorzędowymi punktami końcowymi będzie ocena częstości wystąpienia raka piersi, prostaty oraz jelita grubego.

Wyniki badań zostały zaprezentowane podczas 72. Sesji Naukowej Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (8-12 czerwca 2012 roku) w Filadelfii. Nie potwierdziły podwyższonego ryzyka raka po insulinie.

The Northern European Study prowadzone pod kierownictwem prof. Petera Boyle'a to retrospektywne badanie kohortowe u ponad 10 tys. pacjentów z cukrzycą, którym przepisano insulinę. Prowadzone było w oparciu o Bazy Danych Recept, Narodowych Rejestrów Raka i Narodowych Rejestrów Zgonów w Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii i Szkocji.

Jego celem było porównanie ryzyka: raka piersi u kobiet (w wieku ponad 18 lat), raka prostaty u mężczyzn (w wieku ponad 18 lat) oraz raka jelita grubego u dorosłych (w wieku ponad 18 lat) stosujących glarginę, w porównaniu do pacjentów leczonych insuliną ludzką oraz wszystkimi innymi insulinami ogółem. Badanie zakończyło się w październiku 2011 roku, a jego wyniki zostały przekazane do CHMP (Komitet ds. Leków Stosowanych u Ludzi EMA).

Drugie badanie to The U.S. Study prowadzone pod prof. John’a Buse - retrospektywne badanie kohortowe u pacjentów z cukrzycą, ubezpieczonych w Kaiser Permanente w Stanach Zjednoczonych.

Informacje o stosowaniu insuliny pochodzą z baz danych aptek, a dane o nowotworach były dostępne z rejestru nowotworów. Do badania włączono 69 970 pacjentów, którzy rozpoczęli leczenie insuliną NPH oraz 25 800 leczonych glarginą w okresie 5/2001-12/2008. Celem tego badania było porównanie ryzyka raka piersi, prostaty i jelita grubego (każdy rozpatrywany osobno) u pacjentów stosujących glarginę w porównaniu do stosujących insulinę NPH.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH