Administracja Obamy wyda miliard dolarów na sprawdzanie skuteczności terapii

Dzięki ustawie American Recovery and Reinvestment Act (ARRA) administracja Baracka Obamy przeznaczyła na realizację projektów z zakresu CER (comparative effectiveness research) - czyli badania efektywności terapii w warunkach naturalnych - niebagatelną sumę ponad miliarda dolarów.

Kwota ta ma być wydana w ciągu raptem 20 miesięcy!

Powołano Federalny Komitet Koordynacyjny. Będzie odpowiedzialny m.in. za ustalanie priorytetów, redystrybucję środków finansowych i sprawne przeprowadzenie wszystkich projektów.

Jednym z głównych zadań badań CER jest wspomaganie procesu alokowania środków finansowych w technologie medyczne o udowodnionej skuteczności. Zadaniem CER jest m.in. poprawa jakości podejmowanych decyzji o leczeniu chorych poprzez gromadzenie brakujących dotychczas dowodów naukowych.

W efekcie takich badań stosowane terapie mają lepiej zaspokajać potrzeby i oczekiwania pacjentów. Podkreśla się, iż CER nie powinno być traktowane jako mechanizm eliminowania nieefektywnych metod leczenia z praktyki klinicznej, ale jako narzędzie ułatwiające formułowanie listy referencyjnej wspomagającej proces decyzyjny w procesie leczenia.

Dlaczego takie badania
– Każdego roku publikuje się ok. 18 tysięcy badań klinicznych. Pomimo tego brak jest wystarczających dowodów naukowych niezbędnych do podjęcia optymalnych wyborów dotyczących leczenia chorych – stwierdziła Danielle Whicher z amerykańskiej organizacji Center for Medical Technology Policy na tegorocznej konferencji Międzynarodowego Towarzystwa Farmakoekonomicznego (ISPOR).

Jest to częsty argument, jaki przewija się w debacie na temat kierunków reformy systemu ochrony zdrowia w USA. Lekiem na niedobór danych mają być właśnie badania badania efektywności terapii w warunkach naturalnych.

W CER ważne jest nie tylko zgromadzanie brakujących danych, ale także odpowiednie ich wykorzystanie. Wyniki badań CER mają być dostępne i zrozumiałe dla szerokiego grona odbiorców: płatnika, pacjentów oraz producentów leków.

Złożoność finansowania
amerykańskiego systemu ochrony zdrowia (dominacja wielu prywatnych ubezpieczycieli) oraz brak akceptacji dla warunku efektywności kosztowej jako bariery wejścia na rynek nowych technologii medycznych, przyczyniły się do tego, że amerykański urząd rejestracji (FDA) miał dotychczas większy wpływ na kształtowanie strategii wejścia na rynek nowych farmaceutyków niż prywatni i publiczni płatnicy. Badania CER mogą przyczynić się do odwrócenia tego trendu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH