AOTMiT negatywnie zaopiniowała refundację leków Stelara i Humira Fot. archiwum

Na 30. posiedzeniu Rady Przejrzystości, które miało miejsce 5 października, Rada negatywnie zaopiniowała finansowanie ze środków publicznych leków w ramach programów lekowych: dla chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i z umiarkowaną i ciężką postacią łuszczycy plackowatej.

Ocenie poddano leczenie ustekinumabem umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej (ICD-10 L40.0) z wykorzystaniem leku Stelara (ustekinumab) roztwór do wstrzykiwań, 45 mg, 1 amp.-strz. i leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (ICD-10 K.51) z wykorzystaniem leku Humira, adalimumab, roztwór do wstrzykiwań, 40 mg, 2 ampułkostrzykawki + 2 gaziki nasączone alkoholem, podaje rynekaptek.pl.

W uzasadnieniu opinii dla leku Humira Rada wyjaśnia, że adalimumab w porównaniu z placebo zwiększa szansę na uzyskanie remisji klinicznej oraz odpowiedzi klinicznej zarówno w populacji pacjentów nieleczonych wcześniej inhibitorami TNF-α, jak i w populacji mieszanej.

"Porównanie skuteczności infliximabu (innego środka z grupy inhibitorów TNF-α) i adalimumabu wykazało, że szanse na uzyskanie remisji klinicznej oraz odpowiedzi klinicznej wśród pacjentów nieleczonych wcześniej inhibitorami TNF-α są niższe w grupie otrzymującej adalimumab" - czytamy w opinii. 

W uzasadnieniu uwzględniono także czynnik finansowy. Wg Rady Przejrzystości refundacja Humira wiązałaby się ze wzrostem wydatków publicznych o 24,7 mln zł w pierwszym roku refundacji oraz 31,3 mln zł w drugim roku refundacji.

Natomiast opiniując lek Stelara Rada wyjaśniła, że technologia ta jest już wykorzystywana w procesie leczenia chorych, w ramach istniejącego programu lekowego B. 47, z jej ograniczeniem jednak do chorych z nasileniem zmian łuszczycowych w skali PASI  ≥ 18. Utworzenie odrębnego programu lekowego dla leczenia ustekinumabem, niezależnie od programu B.47, wprowadzi zamieszanie w realizacji programu istniejącego, sprawi że część jego zapisów stanie się martwa, z koniecznością tworzenia odrębnych programów dla każdego z elementów obowiązującego schematu postępowania leczniczego.

Więcej: www.rynekaptek.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH