AOTM: jesteśmy gotowi do taryfikacji świadczeń

Do 7 grudnia 2014 roku Agencja Oceny Technologii Medycznych przygotuje harmonogram zadań związanych z taryfikacją świadczeń w oparciu o wcześniejszy plan finansowy na 2015 rok - zapowiada szef Agencji, Wojciech Matusewicz.

Zdaniem AOTM, kwota przeznaczona na to zadanie - ok. 46 mln zł - jest wystarczająca. - Biorąc pod uwagę kwestie kadrowe, w tym roku do celów organizacyjno-przygotowawczych zostanie oddelegowanych kilku pracowników, rozważamy też zatrudniane nowych i przeszkolenie obecnych - zapowiada prezes Agencji.

Temat taryfikacji, czy może bardziej liczenia kosztów, nie jest Agencji obcym zagadnieniem. Do 2009 roku w AOTM istniała specjalna komórka organizacyjna zajmująca się analizą kosztów leczenia. Wypracowała pewne rozwiązania, które można obecnie wykorzystać.

- Poza tym ocena technologii medycznych zawiera w sobie element liczenia kosztów i ustalania taryfy, choć w nieco innym zakresie. W naszych rekomendacjach, np. dla wniosków refundacyjnych leków, wyliczamy bowiem ich efektywność kosztową i podajemy cenę progową. Pracuje u nas kilku ekonomistów znających się na systemie ochrony zdrowia,  rozumiejących jego potrzeby i konieczność standaryzacji kosztów. Mamy też osoby z doświadczeniem w statystyce medycznej u świadczeniodawców - dodaje Wojciech Matusewicz.

Przyznaje, że ustalanie obowiązującej ceny będzie dla Agencji zupełnie nowym zadaniem, ale nie oznacza to, że niemożliwym do wykonania.

- Jako instytucja nie obawiamy się ani działań organizacyjno-logistycznych, ani finansowych, ani koncepcyjnych. Budowanie metodologii postępowania i nawiązywanie współpracy z interesariuszami systemu nie są nam obce, również na arenie międzynarodowej. W zakresie HTA wytyczamy trendy w Europie Środkowo-Wschodniej. Teraz nadeszła pora na liczenie kosztów i ustalanie taryf.  Plan taryfikacji zgodnie z zapisami ustawy ma powstać do 31 stycznia 2015 roku. Ma go zaopiniować Rada Taryfikacji i prezes NFZ. Obecnie nie widzimy zagrożenia tego terminu - wyjaśnia prezes AOTM.

Aktualnie Agencja przygląda się różnym sposobom postępowania i związanych z nimi ograniczeniami. Rozpoczęły się także konsultacje z ekspertami. - Przyglądamy się rozwiązaniom w innych krajach, szczególnie u naszych sąsiadów. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH