Piątek, 25 kwietnia 2014 

Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 09-07-2009 11:37

We Wrocławiu endokrynolog przyjmie w... styczniu 2011 roku Endokrynologia

Nawet półtora roku muszą czekać wrocławianie na wizytę u endokrynologa. Chory może nie doczekać wizyty w takim terminie. Alternatywą jest zapłacenie za konsultację w prywatnym gabinecie.

Przychodnia w Wojewódzkim Zespole Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej we Wrocławiu zatrudnia sześciu endokrynologów. Na liście oczekujących na przyjęcie 450 nazwisk. Ostatni zapisany pacjent trafi do gabinetu specjalisty w styczniu 2011 roku - podaje Gazeta Wyborcza.

 – To chorzy, którzy czekają na pierwszą wizytę. Pacjentów w trakcie leczenia rejestrujemy na bieżąco – stwierdza dyrektor przychodni, Maciej Sokołowski.

Nieco lepiej jest w pozostałych placówkach, ale i w nich nie ma szans na szybką pomoc. Można tam usłyszeć radę, żeby około września próbować dowiadywać się, kiedy będą zapisy na przyszły rok. Tak jest na przykład w Akademickiej Przychodni Specjalistycznej. Limit miejsc wyczerpał się też w kilku innych poradniach. W pozostałych pacjenci będą rejestrowani we wrześniu na październik, listopad i grudzień, ale szanse na dostanie się do lekarza są niewielkie.

W przychodni endokrynologicznej 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką zapisy odbywają się co kwartał.

– Gdybyśmy w styczniu rejestrowali na cały rok, to po kilku dniach, nie byłoby miejsca aż do końca grudnia – mówi dr Renata Tuchendler, ordynator oddziału endokrynologicznego.

Renata Tuchendler przyznaje, że poradnie endokrynologiczne są deficytowe i nie ma chętnych do ich prowadzenia. Badania kosztują około 120 zł a za konsultację z NFZ nie płaci nawet połowy tej kwoty.

Prof. Andrzej Milewicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii i kierownik Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami, potwierdza, że poradnie nie są w stanie na siebie zarobić. Jego zdaniem nikt nie chce leczyć tych chorych, bo NFZ źle oszacował koszty. Prof. Milewicz, jako przewodniczący Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, wielokrotnie zwracał uwagę Ministerstwa Zdrowia i NFZ na trudną sytuację pacjentów z zaburzeniami endokrynologicznymi.

Alternatywą na długie oczekiwanie w kolejce do endokrynologa, bo chorzy nie mogą tak długo czekać, jest wizyta w prywatnym gabinecie, za którą niestety trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

 • ENDOKRYNOLOG
  W Klinice przy ul Borowskiej zarejestrowano mnie na 18 czerwca 2012roku to skandal dr Tomaszewska mówiła że z wynikami należy się zgłosić w ciągu jednego miesiąca panie w rejestracji tego nie respektują
  10 miesięcy czekać można nie doczekać czy o to chodzi?

  ~HALINA, 2011-08-19

 • ENDOKRYNOLOG
  W Klinice przy ul Borowskiej zarejestrowano mnie na 18 czerwca 2012roku to skandal dr Tomaszewska mówiła że z wynikami należy się zgłosić w ciągu jednego miesiąca panie w rejestracji tego nie respektują
  10 miesięcy czekać można nie doczekać czy o to chodzi?

  ~HALINA, 2011-08-19

DODAJ KOMENTARZ

W życiu kobiety nie ma dobrego czasu na otyłość

Otyłość jest poważnym problemem na każdym etapie życia kobiety: od małej dziewczynki po panią w wieku menopauzalnym. Zadaniem lekarzy rodzinnych, pediatrów, ginekologów, endokrynologów - jest wskazywać kobietom bliższe i dalsze konsekwencje otyłości - mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety oraz Zakładu Profilaktyki Chorób Kobiecych i Seksuologii KZK, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

 • Od nagłej i niespodziewanej śmierci...

  ... zachowaj nas Panie - śpiewają ludzie, ale modlitwę warto uzupełnić sensownym działaniem. "Daj Bogu szansę" - mawiał pewien rabin. O potrzebie tej szansy warto(...)

 • Dobrze zarządzajmy sporem

  Przez wiele lat proces zarządzania ryzykiem był utożsamiany z wykupieniem przez placówkę medyczną obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej - mówi mec(...)

 • W życiu kobiety nie ma dobrego czasu na otyłość

  Paulina SZULC, Wrocław, ISTNIEJĄ DWA POWODY OTYŁOŚCI (CHOLESTEROL) / NADWAGI / CUKRZYCY / NADCIŚNIENIA / CHORÓB SERCA U LUDZI: ♥♥♥♥♥ 1. Wysoki poziom cukru we...

 • Żywienie kliniczne - za rzadko stosowane?

  CU -24lata od 1996 wykryty Collit , Żywienie pozajelitowe , to jedyne dobre leczenie gdzie można dojść do siebie , osobiście miałem włączone leczenie pozajelitowe w szpitalu CSK na...

POLECAMY W SERWISACH

Newsletter

Najnowsze informacje z Rynku
Zdrowia wprost na Twój e-mail.
Wiadomości, opinie, komentarze,
analizy!

* Zamówienie newslettera oznacza akceptację Polityki prywatności portalu.
 
Odwiedź i polub nasz profil na Facebooku. Znajdziesz tam przegląd najciekawszych informacji dnia. Subskrybuj kanały RSS - bądź na bieżąco z informacjami z serwisu. Moduł z najnowszymi informacjami Rynku Zdrowia w Twoim serwisie.