Olsztyn: chirurgiczne leczenie otyłości w szpitalu miejskim

W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie wykonano w poniedziałek (14 października) pierwszą na Warmii i Mazurach operację laparoskopowego zmniejszenia żołądka. Nowa usługa medyczna ma ułatwić pacjentom z tego regionu dostęp do specjalistycznych metod leczenia otyłości i jej powikłań.

Jak poinformowała dyrektor szpitala Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk, do tej pory w województwie warmińsko-mazurskim nie było ośrodka zajmującego się tzw. chirurgią metaboliczną. Dyrektor podkreśliła, że na 785 oddziałów chirurgicznych w Polsce tylko siedem wykonuje tego typu operacje.

W poniedziałek laparoskopowemu zmniejszeniu żołądka poddano w olsztyńskim szpitalu 29-letnią pacjentkę, która ważyła 140 kg. Zabieg założenia regulowanej opaski żołądkowej przeprowadził zespół chirurgów pod kierunkiem dr hab. Macieja Michalika.

Dr Michalik przypomniał, że decyzja o rozpoczęciu tego typu operacji daje pacjentom z Warmii i Mazur możliwość leczenia otyłości za pomocą mało inwazyjnej metody laparoskopii. Zaznaczył, że operowana w poniedziałek pacjentka będzie mogła zredukować swoją wagę do 75-80 kg. W przypadku leczenia zachowawczego spadek masy ciała sięga zwykle zaledwie 10 proc.

Lekarz podkreślił, ze wbrew obiegowym opiniom chirurgiczne leczenie otyłości nie jest kształtowaniem sylwetki. Przypomniał, że otyłości towarzyszy wiele innych schorzeń, w tym cukrzyca, nadciśnienie, bezdech senny i zwiększone ryzyko nowotworów. - Jeden zabieg może spowodować, że pacjent będzie wolny od pozostałych dolegliwości - stwierdził specjalista.

W ocenie lekarzy zainteresowanie pacjentów jest tak duże, że olsztyński szpital mógłby docelowo wykonywać nawet po kilka tego typu zabiegów dziennie. Dyrekcja placówki szacuje, że uruchomienie nowej procedury medycznej będzie opłacalne. W przypadku chorych, którzy spełniają warunki kwalifikujące do zabiegu, jest on refundowany przez NFZ. Chodzi o osoby z tzw. wskaźnikiem masy ciała BMI powyżej 40 lub powyżej 35 i chorobami, które są wynikiem otyłości.

Według specjalistów, w Polsce bezwzględne wskazania do operacji bariatrycznych ma około 300 tys. pacjentów, a względne blisko 1,5 mln. Operowanych jest natomiast zaledwie blisko 1,5 tys. osób rocznie. Szacuje się, że co roku umiera 5 tys. Polaków chorych na otyłość. Chirurgiczne leczenie otyłości zmniejsza ryzyko śmierci o 40 proc.

Chirurgia bariatryczna polega na zastosowaniu metod, których celem jest ograniczenie przyjmowania jedzenia (przez zmniejszenie pojemności żołądka) lub wyłączenie części układu pokarmowego z procesu wchłaniania i przyswajania pokarmów (np. wycinanie części żołądka i skracanie drogi dla pokarmu przez jelita).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH