Zgony spowodowane upałami - to już realne zagrożenie w naszym klimacie

Przy skrajnie wysokiej temperaturze powietrza liczba zgonów rośnie nawet o jedną trzecią. Najbardziej zagrożone są starsze kobiety z chorobami serca i układu oddechowego.

To najogólniejsze konkluzje wynikające z analizy informacji zgromadzonych przez zespół Danieli D’Ippoliti z Wydziału Epidemiologii rzymskiego Regionalnego Urzędu Zdrowia.

 

Prace zespołu, do którego należeli badacze z 11 europejskich ośrodków, finansowała Komisja Europejska, a nadzorowała je Światowa Organizacja Zdrowia. Jak podaje Rzeczpospolita, wyniki ukażą się w magazynie Environmental Health.

 

Zespół Danieli D’Ippoliti zebrał dane z lat 1990-2004. Oddzielnie potraktowano tragiczną w skutkach falę upałów w 2003 roku.

 

Szacuje się, że wtedy w Europie Zachodniej odnotowano od 25 tys. do 70 tys. zgonów wywołanych wysoką temperaturą powietrza. Naukowcy sprawdzali dane z dziewięciu miast (Ateny, Barcelona, Budapeszt, Londyn, Mediolan, Monachium, Paryż, Rzym i Walencja) dobranych pod kątem położenia geograficznego, jakości powietrza i warunków socjo-ekonomicznych. Sprawdzano też wiek, płeć, historię medyczną ofiar, stan atmosfery (smog, obecność związków azotu i siarki, zapylenie, ciśnienie, wilgotność itp.).

 

Na tej podstawie sformułowano następujące wnioski:

·        wrażliwość na upały rośnie z wiekiem;

·        • równie istotnym czynnikiem jest płeć – kobiety są bardziej narażone na tragiczne skutki gorąca;

·        • większość zarejestrowanych zgonów spowodowana była problemami z układem krążenia;

·         • najbardziej gwałtownie – w porównaniu z normalnymi warunkami pogodowymi – rosła liczba pacjentów z problemami z układem oddechowym;

·         • najgroźniejsze są długotrwałe i intensywne upały (wtedy liczba zgonów dziennie rośnie od 1,5 do 3 razy).

 

Uczeni przyznają, że nie są w stanie wyjaśnić wszystkich zaobserwowanych zjawisk. Nie mają jednak wątpliwości, że lekarze muszą być przygotowani na gwałtownie pogarszający się podczas upałów stan zdrowia pacjentów.

 

– Przewidywania dotyczące zmian klimatu mówią o wzroście liczby i intensywności fal gorąca, zwłaszcza w środkowej, południowej i wschodniej Europie. W konsekwencji zgony spowodowane upałem staną się realnym zagrożeniem nawet w miastach, które dotąd nie były wystawione na działanie wysokiej temperatury – przestrzega D’Ippoliti.

 

W przyzwyczajonych do upałów Włoszech placówki zdrowia przeżywają oblężenie.

 

Jak informuje TVN24, minister zdrowia Ferruccio Fazio zapowiedział, że od piątku (16 lipca) działać będzie specjalny bezpłatny numer telefonu, pod którym przez cały dzień będzie można skonsultować się z lekarzem.

 

Z kolei w zmagającej się z tropikalnymi temperaturami Rosji (takich upałów nie było tam od 130 lat), około 1200 osób utonęło szukając ochłody w wodzie. Władze sugerują obywatelom spędzanie południa na sjeście. Stan wyjątkowy z powodu upałów został ogłoszony w 14 regionach kraju.

 

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH