Polscy pacjenci mają słaby dostęp do innowacji w zakresie opieki zdrowotnej, m.in. do leków najnowszej generacji i nowoczesnej aparatury diagnostycznej - ocenili eksperci przygotowujący raport na Rzecz Innowacji w Opiece Zdrowotnej.
Grupa robocza składająca się z polskim naukowców i lekarzy zaprezentowała we wtorek na konferencji zorganizowanej w siedzibie Polskiej Akademii Nauk raport, w którym przedstawiono obecny stan dostępu do innowacyjnego leczenia.
- Szersze wprowadzanie innowacji wiąże się z podniesieniem poziomu diagnostyki i leczenia, poprawą długości i jakości życia, a w dłuższej perspektywie także z oszczędnościami dla budżetu państwa - argumentowała prof. Stanisława Golinowska z Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Prof. Andrzej Rychard ze Szkoły Nauk Społecznych Instytutu Filozofii i Socjologii PAN podkreślił, że problem innowacji w ochronie zdrowia powinien stać się istotnym elementem naszej debaty publicznej. Polska powinna inwestować w innowacje. Z kolei prof. Antonina Ostrowska z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN - powołując się na sondaże przeprowadzane wśród polskich pacjentów - alarmowała, że „dostęp do nowości w Polsce jest oceniany jako gorszy niż za granicą; większość respondentów wskazuje też na szerszy dostęp do innowacji medycznych w sektorze prywatnym niż w publicznym”.
W Czechach 8x więcej
Liczba nowych substancji leczniczych dostępnych dla pacjentów w latach 2003-2007 była w Czechach i na Słowacji ponad ośmiokrotnie wyższa niż w Polsce, natomiast na Węgrzech ponad pięciokrotnie wyższa niż w Polsce - wynika z danych zaprezentowanych przez Grupę Roboczą na Rzecz Innowacji w Opiece Zdrowotnej.
W Polsce nadal wiele leków innowacyjnych nie jest refundowanych. Jednocześnie udział wydatków prywatnych w wydatkach na leki należy do najwyższych w Europie - alarmowali eksperci.
Jak dodali, z ankiet przeprowadzonych w 2006 r. przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że średni wiek budynków szpitalnych użytkowanych przez zakłady opieki zdrowotnej w Polsce wynosi 42 lata, a co 10. budynek jest pod opieką konserwatora zabytków.
Od poziomu w innych krajach europejskich odbiega także stopień nasycenia systemu ochrony zdrowia w Polsce w nowoczesną aparaturę wysokospecjalistyczną, np. tomografy komputerowe czy systemy rezonansu magnetycznego. Fakt że polski pacjent ma utrudniony dostęp do takiej aparatury skutkuje wydłużonym czasem diagnozowania i terapii - zwrócili uwagę przedstawiciele grupy.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- 18:10 Francuzi wynaleźli podkoszulek, który alarmuje pogotowie ratunkowe
- 18:00 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 17:43 Podkarpackie: połączenia szpitali miały wpływ na ich najmniejszą stratę finansową
- 17:26 RPO do MZ: wykonywanie testów genetycznych wymaga uregulowania
- 17:00 XVIII Kongres Medycyny Rodzinnej: zdolność do pracy oceni lekarz rodzinny?
- 16:44 Rybnik: ok. 75 mln zł na działania poprawiające jakoś powietrza w latach 2015-18
- 16:05 Śląskie: pasażerowie lotniska Katowice odbiorą kartę EKUZ tuż przed odlotem
- 15:36 MZ o projekcie majowej listy: będą refundowane nowe terapie
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 3 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 4 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 5 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 6 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 7 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych