Zapełniliśmy lukę w badaniach nad chromosomami

Hipoteza istnienia kruchych regionów w chromosomach została zaproponowana w 2003 r przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych, jednak dopiero zespołowi Marcina von Grotthuss'a udało się ją odowodnić - informuje amerykańskie czasopismo naukowe Genome Research

Polski naukowiec z zespołem przeprowadził dowód, używając szeregu symulacji komputerowych.

– Nasze odkrycie pozwoli lepiej zrozumieć jak na poziomie całych chromosomów przebiegała ewolucja wyższych organizmów, w tym ssaków – mówi Marcin von Grotthuss. – Wiedza ta również umożliwi poznanie mechanizmów powstawania niektórych rodzajów nowotworów, gdyż cześć z ewolucyjnych kruchych miejsc w ludzkim genomie jest właśnie zaangażowana w powstawaniu komórek nowotworowych. W tej chwili rozumiemy już, jak ewoluują chromosomy jako całość.

Jak tłumaczy do tej pory zakładano, że geny ewoluują zgrupowane w klastry, czyli grupy funkcjonalne, które nie mogą być rozerwane, bo utraciłyby tę funkcjonalność, a narodzenie się organizmu z rozerwanym funkcjonalnym klastrem, groziłoby albo natychmiastową jego śmiercią, albo gorszym rozwojem.

Zespół Grotthussa udowodnił, że tylko nieznaczna część klastrów (o łącznej wielkość 15 proc. genomu) jest chroniona przed rozerwaniem. Pozostałe nie są rozrywane nie dlatego, że ich geny są ze sobą powiązane funkcjonalnie, ale dlatego, że klastry nie mają tzw. kruchych miejsc.

Naukowiec z użyciem szeregu grafów i wykresów udowadnia, że chromosomy rozrywają się w kruchych miejscach, a z pozoru funkcjonalnie połączone geny w klastrach mogą być rozdzielone, jeśli w danym klastrze wystąpią kruche punkty.

Dr Mracin von Grotthuss pracował nad swoim dowodem około 4 lata.

– Odkrycie to nie byłoby możliwe, gdyby nie finansowe wsparcie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, która w ramach stypendium sfinansowała mój staż naukowy na Kalifornijskim Uniwersytecie w Stanach Zjednoczonych – podkreśla.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH