Zabrze: w międzynarodowym gronie o robotach medycznych

12 i 13 grudnia Zabrze będzie gościć entuzjastów robotów medycznych. XII Konferencja Roboty Medyczne organizowana jest przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Robotyki Medycznej (International Society for Medical Robotics) oraz Fundację Rozwoju Kardiochirurgii.

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych robotyką medyczną, zarówno tych specjalizujących się w jej aspektach medycznych, jak i inżynierskich czy prawnych.

Inicjatorem spotkań w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) w Zabrzu jest grono naukowców i konstruktorów polskiego robota chirurgicznego Robin Heart. W czasie realizacji projektu badawczego rozpoczętego w Fundacji w 2000 r. organizowane były otwarte konferencje, na których poddawano ocenie stan prowadzonych prac i określano kierunki dla szeregu praktycznych rozwiązań.

Podczas międzynarodowej konferencji Roboty Medyczne 2014 będzie okazja do rzetelnego przeglądu tej nowej, szybko rozwijającej się dziedziny nauki i techniki, a w spotkaniach wezmą udział niezwykli goście, jak m.in. prof. Romuald Będziński, jedna z najciekawszych postaci bioinżynierii i biomechaniki w Polsce - szef sekcji Biomechaniki PAN, współtwórca sztucznej ręki, nawigacji komputerowej w chirurgii i wielu prac badawczych w biomechanice.

Konferencja będzie także okazją do pierwszego pokazu rezultatów projektu finansowanego przez NCBiR w FRK - przenośnego, lekkiego robota toru wizyjnego - prototypu Robin Heart PortVisionAble. W przyszłym roku ma powstać kilka takich urządzeń. Zostaną przekazane do testów klinicznych.

W trakcie konferencji odbędzie się także specjalna sesja - konkurs dla młodych naukowców o "Statuetkę Robina" i nagrodę publiczności "Strzała Robina". Zakres tematyczny tego spotkania naukowców, projektantów, konstruktorów i użytkowników związanych z robotyką obejmie wszystkie zrobotyzowane urządzenia stosowane w medycynie.

Pierwszego dnia (12 grudnia) odbędzie się naukowa konferencja poświęcona robotyce medycznej, natomiast w sobotę (13 grudnia) zaplanowano spotkania w ramach Akademii Sztuki Projektowania Robotów Medycznych - ISMR.

Akademia ISMR to nowa inicjatywa Stowarzyszenia, której celem jest skupienie fachowców wielu dziedzin nauki - od psychologii i socjologii poprzez specjalistów wzornictwa przemysłowego do przedstawicieli użytkowników - zainteresowanych robotyką medyczną.

- Chcemy się uczyć projektowania robotów medycznych, by spełniały oczekiwania lekarzy i pacjentów, aby były użyteczne i piękne - mówi Zbigniew Nawrat, przewodniczący Konferencji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH