Zabrze: ruszyły badania epidemiologiczne wykrywające migotanie przedsionków Fot. archiwum

Badanie epidemiologiczne, które mają wykryć migotanie przedsionków u pacjentów powyżej 65. roku życia zainaugurowano w sobotę (2 grudnia) w Śląskim Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu.

Badanie jest realizowane w ramach projektu Nomed-AF, którego liderem jest Kardio-Med Silesia. - Celem jest wykrywanie u pacjentów w wieku powyżej 65. roku życia migotania przedsionków, które nieleczone lub źle leczone może prowadzić do udaru niedokrewnego mózgu - choroby nazywanej epidemią XXI-wieku, w części przypadków śmiertelnej, w części związanej z trwałym kalectwem - powiedział w piątek prezes Kardio-Med Silesia Adam Konka.

Badacze chcą ocenić częstość występowania bezobjawowego, tzw. niemego klinicznie migotania przedsionków oraz zidentyfikować czynniki ryzyka tej arytmii w populacji Polaków powyżej 65. roku życia.

Udar niedokrwienny jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonu i inwalidztwa, a jego leczenie stanowi istotną część kosztów opieki zdrowotnej. Migotanie przedsionków jest znanym czynnikiem ryzyka udaru niedokrwiennego mózgu. Leczenie przeciwkrzepliwe redukuje ryzyko udaru o mechanizmie zatorowym, niestety wiele przypadków migotania przedsionków pozostaje niewykrytych. Ocenia się, że 20-30 proc. udarów o nieustalonej etiologii jest spowodowane przez nieme AF. Proponowany projekt jest ukierunkowany na rozwiązanie tego problemu.

W ramach projektu NOMED-AF 3 tysiące losowo wybranych - przy współudziale Ministerstwa Cyfryzacji - mieszkańców Polski powyżej 65. roku życia, którzy wyrażą świadomą zgodę na udział w badaniu, zostanie poddanych miesięcznemu monitorowaniu EKG za pomocą specjalnie skonstruowanego do tego celu systemu nadzoru telemetrycznego. W trakcie badania pielęgniarka epidemiologiczna odwiedzi uczestnika badania trzykrotnie w ciągu miesiąca. Poza instalacją systemu monitorującego zbierze ona szczegółowy wywiad epidemiologiczny, wykona podstawowe pomiary antropometryczne oraz pobierze krew na badania morfologiczne i biochemiczne.

Dane z urządzenia monitorującego pracę serca transmitowane będą do Centrum Telemonitoringu Medycznego mieszczącego się w siedzibie Śląskiego Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu, gdzie każdego dnia są analizowane przez ratowników medycznych oraz lekarzy. Badanie na terenie województwa śląskiego prowadzone będzie do przełomu lutego i marca 2018 r. W województwie śląskim zostanie włączonych do badania ponad 430 pacjentów.

Ogólnopolskie badanie epidemiologiczne NOMED-AF "Nieinwazyjne Monitorowanie w Celu Wczesnego Wykrycia Migotania Przedsionków" jest realizowane w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) pod patronatem Ministra Zdrowia. Kierownikiem projektu jest prof. Zbigniew Kalarus - kierownik Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu, działającej w Śląskim Centrum Chorób Serca.

Badanie prowadzi konsorcjum, w którego skład wchodzą: Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia (Lider), Warszawski Uniwersytet Medyczny, Gdański Uniwersytet Medyczny, Pomorski Uniwersytet Medyczny, Collegium Medicum-Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytut Technologii i Aparatury Medycznej z Zabrza oraz partner technologiczny - firma Comarch Healthcare.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH