Zabrze: powstała nowoczesna pracownia nanomedyczna

Utworzona kosztem 12 mln zł pracownia nanomedyczna rozpoczęła pracę w zabrzańskim ośrodku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Dzięki niej naukowcom z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego udało się wykroić niewielki skrawek z mięśnia sercowego.

- Pracownię wyposażyliśmy w najnowocześniejszą aparaturę. Ta linia technologiczna może posłużyć do badań komórek zamrożonych w bardzo niskich temperaturach, jak również do testowania leków na tych komórkach - powiedział w czwartek (29 wrzesnia) prof. Romuald Wojnicz, kierownik Katedry i Zakładu Histologii i Embriologii w Zabrzu.

Ośrodek dysponuje zaawansowanym technologicznie sprzętem, m.in. mikroskopem elektronowym oraz aparaturą, która daje możliwość trójwymiarowej obserwacji cząsteczek w ich naturalnym stanie.

Prof. Wojnicz poinformował także, że pracownicy jego katedry wykonali ultracienkie skrawki z zamrożonego materiału, pobranego podczas biopsji z mięśnia sercowego.

- Skroiliśmy go na bardzo cienkie kawałki, tak aby można je było wykorzystać do badań pod mikroskopem elektronowym i w konsekwencji za ich sprawą umożliwić w przyszłości produkcję nowych, lepszych leków - wyjaśnił prof. Wojnicz.

Wycięte z mięśnia sercowego skrawki mają ok. 100 nanometrów grubości, podczas gdy mikroskop elektronowy daje możliwość ich powiększenia nawet 300 tys. razy.

- Aby zrozumieć, jak są cienkie, można wyobrazić sobie wirusy, których wymiary wahają się od 5 do 50 nanometrów - tłumaczył naukowiec.

Wycięte skrawki z zamrożonych komórek posłużą do poszukiwania nowych markerów chorobowych (substancji ułatwiających postawienie diagnozy czy ocenę ryzyka zachorowania), co w konsekwencji będzie miało wpływ na wyprodukowanie nowych leków lub zwiększenie skuteczności już istniejących.

Laboratorium Mikroskopii Elektronowej i Immunobiologii Molekularnej jest częścią projektu "Śląska Bio-Farma". W ramach tego przedsięwzięcia w regionie powstaje Śląskie Centrum Biotechnologii, Bioinżynierii i Bioinformatyki, które będzie siecią zintegrowanych i ściśle współpracujących ze sobą specjalistycznych laboratoriów badawczych. Koszt projektu to prawie 90 mln zł.

W czwartek w Zabrzu rozpoczęła się dwudniowa, międzynarodowa konferencja poświęcona badaniom mikroskopowym w nanomedycynie. Na konferencję przyjechali naukowcy m.in. z Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Austrii i Szwajcarii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH