Wyniki badań: co drugi lekarz negatywnie ocenia możliwości rozwoju zawodowego

Ośrodek Studiów, Analiz i Informacji Naczelnej Izby Lekarskiej przy współpracy z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN sprawdził, jak lekarze oceniają dostęp do rozwoju zawodowego w Polsce.

Zdaniem większości badanych, najważniejsze bariery w uzyskaniu tytułu specjalisty to: ograniczona liczba miejsc do odbywania specjalizacji (92 proc.), konieczność poszukiwania miejsca specjalizacji poza miejscem zamieszkania (83 proc.), niskie zarobki w trakcie odbywania specjalizacji (73 proc.).

W badaniu wzięło udział 837 lekarzy i lekarzy dentystów wylosowanych z bazy NIL, którzy wcześniej zadeklarowali chęć uczestnictwa w nim. Próba jest ogólnopolska i reprezentatywna. Badanie było realizowane od listopada 2011 do lutego 2012 roku.

Według przygotowanego raportu, lekarze wyraźnie nie są zadowoleni z obecnych warunków uzyskiwania przez nich specjalizacji, tym samym z możliwości rozwoju zawodowego. Połowa z nich uważa, że są "raczej" lub nawet "bardzo złe" (49,2 proc.).

Ponad połowa lekarzy twierdzi, że poświęciła "bardzo dużo" lub "dość dużo" czasu na doskonalenie zawodowe w ciągu ostatnich czterech lat. Co trzeci badany lekarz wydał w tym czasie na doskonalenie zawodowe powyżej 5 tys. zł.

Pytani o zasady organizacji kształcenia i rozwoju zawodowego lekarze uznali, że powinien je ustalać samorząd zawodowy - twierdził tak co drugi badany (51 proc.). Tylko 19,1 proc. lekarzy wskazywało, że tę rolę powinny pełnić towarzystwa naukowe, a 10 proc. powierzyłoby ją ministrowi zdrowia.

Więcej: http://www.nil.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH