Wrocław: rusza hodowla komórek macierzystych z poroża jelenia

We Wrocławiu powstało laboratorium do hodowli komórek macierzystych z poroża jelenia. To kolejny etap realizacji innowacyjnego projektu zmierzającego do opracowania produktów medycznych mających zastosowanie w medycynie regeneracyjnej.

Badania nad właściwościami komórek macierzystych z poroża jelenia i ich hodowlą rozpoczęli w 2005 r. naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zdecydowano się na poszukiwania komórek macierzystych z poroża jelenia, ponieważ jest to jeden z najszybciej rosnących organów u ssaków.

Naukowcy udowodnili, że komórki macierzyste z poroża jelenia bardzo dobrze stymulują inne komórki do podziału i wytwarzania białek. Te procesy zaś prowadzą do pełnej regeneracji i odnowy uszkodzonych tkanek. Wypracowaną linię pochodzących z poroża jelenia komórek macierzystych nazwano MIC-1.

Obecnie prowadzone są badania nad opracowaniem prototypów wyrobów medycznych powstałych na bazie surowców otrzymanych z porożogennych komórek macierzystych, które będą miały zastosowanie w medycynie regeneracyjnej. Prowadzi je spółka Stem Cells Spin (powołana przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego; uczelnia odsprzedała udziału w tej spółce) w konsorcjum z wrocławskim Uniwersytetem Przyrodniczym.

Jak powiedział w czwartek (23 kwietnia) podczas konferencji prasowej prezes Stem Cells Spin Grzegorz Smak, w ramach prowadzonego projektu powstało nowoczesne laboratorium służące do hodowli porożogennych komórek macierzystych. ,

- Powstawać tam będzie surowiec, który w konsekwencji umożliwi nam przygotowanie prototypów produktów medycznych. To laboratorium nie jest wynikiem naszego projekt, lecz narzędziem do dalszej pracy - mówił Smak.

Prof. Józef Nicpoń z Uniwersytetu Przyrodniczego poinformował, że w ramach projektu prowadzone są badania zmierzające do opracowania wyrobów medycznych na bazie porożogennych komórek macierzystych, które będą miały zastosowanie w dermatologii, okulistyce oraz stomatologii. ,

- W dermatologii to m.in. leczenie uszkodzonej skóry, na przykład owrzodzeń i odleżyn czy wspomaganie regeneracji i gojenia po przeszczepach - mówił prof. Nicpoń.

W obszarze stomatologii badania prowadzone są w kierunku opracowania żeli do leczenia błony śluzowej jamy ustnej. W okulistyce zaś powstałe wyroby medyczne mogą być pomocne w regeneracji rogówki.

Prof. Nicpoń poinformował również, że wrocławscy naukowcy prowadzą badania weterynaryjne, m.in. nad możliwością wykorzystania porożogennych komórek macierzystych w regeneracji rdzenia kręgowego u świń, czy leczeniu uszkodzonego mięśnia sercowego u tych zwierząt.

Do tej pory prace badawcze spółki Stem Cells Spin pozwoliły wprowadzić na rynek pierwsze biodermokosmetyki na bazie opatentowanych komórek macierzystych.

Wszystkie badania, zostały podzielone na 29 zadań. Prowadzone są one w ramach projektu "Opracowanie prototypów wyrobów medycznych na bazie surowców otrzymanych z porożogennych komórek macierzystych".

Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju. Wartość tego projektu to niemal 65 mln zł, z czego kwota dofinansowania wynosi ponad 57 mln zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH