Wrocław: naukowcy opracowali żel z lnu o właściwościach bakteriobójczych

Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego opracowali żel o właściwościach bakterio- i grzybobójczych na bazie genetycznie modyfikowanego lnu. Jak podkreślają, preparat może być stosowany w leczeniu ciężko gojących się ran i stanowić alternatywę dla tradycyjnych antybiotyków.

Specyfik został opracowany przez zespół naukowców skupionych w Fundacji Linum, kierowanej przez prof. Jana Szopę-Skórkowskiego, biotechnologa z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wcześniej zespół opracował m.in. opatrunki lniane, które pomagają w gojeniu się ran odpornych na leczenie, żele przeciwzapalne oraz półprodukty do produkcji leków na bazie lnu.

Rzecznik Fundacji Linum Rafał Bernasiński poinformował, że żel o właściwościach bakterio- i grzybobójczych to najnowszy preparat opracowany przez zespół Szopy-Skórkowskiego. - Przeszedł już testy badawcze i będzie wprowadzany na rynek - zapowiedział Bernasiński.

Jak wyjaśnił Szopa-Skórkowski, preparat zawiera szerokie spektrum związków antybakteryjnych i antygrzybiczych, w tym fenylopropanoidów, aminokwasów siarkowych i glutationu, karotenoidów i poliamin. - Daje to szerokie, niespotykane dotychczas możliwości przeciwdziałania infekcji bakteryjnej i grzybowej wikłającej proces leczenia chorób skórnych - mówił.

Jego zdaniem produkt stwarza możliwość zabezpieczenia się na przyszłość przed szybko mutującymi mikroorganizmami patogennymi. Podkreślał, że jest to ważny element, z uwagi na rozprzestrzeniającą się oporność mikroorganizmów na antybiotyki, czego skutkiem jest wzrastająca częstość zakażeń zarówno szpitalnych jak i pozaszpitalnych, wywołanych przez szczepy ziarenkowców Gram-dodatnich i szczepy grzybowe Candida.

Nowy preparat może być - zdaniem naukowców - stosowany na ciężko gojące się rany powstające na skutek owrzodzeń żylnych, miażdżycy, zespołu stopy cukrzycowej, na odleżyny oraz na rzadziej spotykane chroniczne rany immunologiczne, hematologiczne i owrzodzenia nowotworowe.

Wrocławska Fundacja Linum, oprócz opracowywania nowoczesnych preparatów leczniczych na bazie lnu, chce również wdrożyć projekt rewitalizacji upraw lnu na Dolnym Śląsku i w Polsce. Kluczowym elementem programu rewitalizacji lnu w Polsce ma być poszerzenie areału tej rośliny. Tradycyjnym obszarem upraw lnu w Polsce był Dolny Śląsk, gdzie jeszcze w latach 60-tych XX w. obsiewano nią 19 tys. hektarów. Później areał upraw systematycznie malał. - Obecnie szacujemy, że len sadzi się na około 100 hektarach - mówił profesor.

Według szacunków Szopy-Skórkowskiego, polski przemysł włókienniczy potrzebuje rocznie około 20 tys. ton lnu. - Sprowadzamy go z zagranicy, gdy tymczasem mogłby być uprawiany w Polsce - zauważył.

Integralną częścią programu rewitalizacji lnu ma być powołanie Centrum Biotechnologii i Agrotechniki Lnu jako zaplecza badawczo-rozwojowego i utworzenie konsorcjum istniejących firm lniarskich jako zaplecza produkcyjnego. W maju br. udało się powołać Polski Klaster Biotechnologiczny Linum, który ma koordynować działania zmierzające do realizacji programu rewitalizacji lnu w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH