Wrocław, Toruń: akademickie porozumienie dla zdrowia

Uniwersytety Przyrodniczy we Wrocławiu i Mikołaja Kopernika w Toruniu powołały konsorcjum, którego celem jest rozwijanie badań naukowych związanych ze zdrowiem.

Najważmiesze zadania nowego konsorcjum to koncentracja potencjału badawczego w celu realizacji dużych projektów z obszaru biotechnologii, chemii analitycznej i technologii żywności, zwłaszcza wykorzystania technik separacyjnych w określeniu wpływu ksenobiotyków i substancji biologicznie aktywnych na zdrowie człowieka.

Umowę o utworzeniu konsorcju, w piątek (10 grudnia) podpiszą rektorzy obu uczelni – prof. Roman Kołacz (UP) oraz prof. Andrzej Radzimiński (UMK).

Jak informuje rzeczniczka wrocławskiej uczelni Małgorzata Wanke-Jakubowska, współpraca w ramach konsorcjum będzie realizowana m.in. poprzez: pozyskiwanie i obsługę grantów międzynarodowych, wspólnych grantów krajowych i grantów finansowanych z funduszy europejskich; prowadzenie wspólnych projektów badawczych; wspólną organizację szkoleń i konferencji naukowych.

Wanke-Jakubowska przypomina, że powstanie konsorcjum jest naturalnym następstwem współpracy między Katedrą Chemii Środowiska i Bioanalityki UMK a Katedrą Technologii Surowców Zwierzęcych i Zarządzania Jakością UP, która trwa już przeszło 10 lat.

Obecnie obie uczelnie przygotowują wspólny projekt dotyczący nanocząstek w technologiach nutraceutyków nowej generacji. Pracujący przy nim naukowcy z obu katedr są już gotowi do podjęcia badań międzynarodowych i prowadzą w tej sprawie rozmowy.

Na uwagę, zdaniem rzeczniczki UP, zasługuje także wspólna realizacja międzynarodowego programu CEEPUS, w ramach którego od wielu lat prowadzona jest wymiana naukowa studentów, doktorantów i pracowników wrocławskiej szkoły wyższej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH