
Biobank Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zdobył nagrodę specjalną w 3. edycji konkursu LUMEN - Leaders in University Management. Jednostka kierowana przez dr inż. Agnieszkę Materę-Witkiewicz nominowana była w kategorii Zarządzanie - informuje wrocławska uczelnia.
Kategoria Zarządzanie dedykowana jest projektom wdrażającym innowacyjne i efektywne metody zarządzania w obszarze kształcenia, badań naukowych i organizacji uczelni.
- Nagroda specjalna oraz dodatkowa nominacja w kategorii Zarządzanie w tak prestiżowym konkursie dla naszej jednostki to ogromne wyróżnienie. Nasza nieszablonowa i innowacyjna inicjatywa dotycząca utworzenia Zintegrowanego Biobanku w UMW została doceniona - mówi kierownik Biobanku dr inż. Agnieszka Matera-Witkiewicz.
- Sukces był możliwy dzięki pracy całego zespołu zgłoszonego do konkursu oraz wsparciu władz wydziału i uczelni. Zostaliśmy docenieni przez wybitne grono eksperckie oceniające projekty. Daje nam to możliwość rozwoju w zakresie nowych badań i współprac na poziomie regionalnym, krajowym i międzynarodowym - dodaje.
Biobanki gromadzą i przechowują materiał biologiczny wykorzystywany do badań naukowych. Mowa o takich materiałach jak krew, mocz, kał, ślina, tkanki oraz inne płyny ustrojowe. By móc prowadzić badania rzetelnie, wspomniany materiał musi być dostępny w odpowiedniej ilości, co bywa problematyczne, gdy na przykład prace dotyczą specyficznej choroby. Naprzeciw temu problemowi wychodzą właśnie biobanki.
Biobank Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, jako pierwsza jednostka tego typu w Polsce, otrzymał certyfikat ISO 9001:2015 w zakresie biobankowania. Posiada pozytywną opinię Komisji Bioetycznej i otrzymał otwartą zgodę na biobankowanie do celów naukowych.
Biobank działa w systemie centralnym, współpracując z katedrami, zakładami i klinikami Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Stale poszerza współpracę z krajowymi oraz zagranicznymi jednostkami naukowo-badawczymi oraz jest jednym z siedmiu partnerów konsorcjum BBMRI.pl, realizującego projekt ze środków MNISW „Infrastruktura Badawcza Biobanków i Zasobów Biomolekularnych BBMRI-ERIC".
Biobank UMW odpowiada w tym projekcie za zadanie nr 3 "Wyznaczenie standardów biobankowania materiału biologicznego do celów naukowych; wcielenie wspólnych rozwiązań", w ramach którego powstały "Standardy Jakości dla Biobanków Polskich"- wytyczne Europejskiej Infrastruktury Badawczej BBMRI-ERIC.

- 21:04 Łomża: kontrowersyjna była posłanka wróciła do pracy w szpitalu
- 20:20 Maciej Niedźwiecki pełnomocnikiem ministra zdrowia ds. opieki paliatywnej
- 20:03 SUM: otwarto edukacyjną salę podań leków dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym
- 19:02 SMA: sukcesy w terapii, ale czekamy jeszcze na przesiew noworodków i opiekę koordynowaną
- 18:32 MZ opublikowało nową listę leków zagrożonych brakiem dostępności
- 18:02 Pomorskie: szpitale marszałkowskie uzgodniły z NFZ wartość ryczałtu na 2020 r.
- 17:42 Zakopane: zarzuty niegospodarności budzą zdziwienie dyrekcji szpitala i powiatu
- 1 Sondaż CBOS: strażak i pielęgniarka wygrywają w rankingu prestiżu zawodów
- 2 Głos matek: do szpitali, urzędników i mediów trafią wyniki ankiet rodzących z całego kraju
- 3 Badania kliniczne: jest program, będzie ustawa. Otwieramy nowy rozdział?
- 4 Rada Programowa HCC 2020: poprawa zdrowia Polaków wymaga współpracy kilku ministerstw
- 5 Spożywanie posiłków w 10-godzinnym "oknie żywieniowym" przynosi dobre efekty zdrowotne
- 6 Szpitale "przechowalnią" seniorów w czasie świąt. Lekarz: to powszechne
- 7 MZ: prof. Piotr Czauderna rezygnuje ze stanowiska prezesa Agencji Badań Medycznych
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych