Wkrótce wybór tzw. inteligentnych specjalizacji Pomorza; jest zdrowie

W marcu zarząd woj. pomorskiego powinien wybrać tzw. inteligentne specjalizacje regionu, dofinansowane ze środków unijnych. Pomorskie to jedyne województwo, które wybierze je w konkursie. Wśród projektów jest ochrona zdrowia.

Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej każdy region powinien określić obszary badawczo-rozwojowe i innowacyjne, w których województwo ma szansę być liderem w kraju i zagranicą. Posiadanie takich inteligentnych specjalizacji jest warunkiem uruchomienia unijnych środków na badania, rozwój i innowacje.

Karolina Lipińska z departamentu rozwoju gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku poinformowała PAP, że w procesie identyfikacji inteligentnych specjalizacji w Pomorskiem ok. 400 firm i instytucji utworzyło siedem partnerstw (konsorcjów firm i uczelni), z których każde proponuje realizację projektów w określonych dziedzinach.

Zaznaczyła, że partnerstwa "musiały przedstawić swoją agendę badawczą i sposób na rozwój swojej specjalizacji, konkretne pomysły i projekty". - To są przemyślane partnerstwa, które mają konkretne pomysły - dodała.

Lipińska podała, że partnerstwa utworzono m.in. w zakresie zdrowia. To działanie skupia się na profilaktyce, diagnostyce i terapii chorób cywilizacyjnych oraz starzejącego się społeczeństwa.

Dawid Kentzer Partner Black Pearls VC, koordynator partnerstwa proponującego innowacyjne działania w profilaktyce, diagnostyce i terapii chorób cywilizacyjnych i starzejącego się społeczeństwa powiedział PAP, że grupa prawie stu podmiotów planuje na bazie już zaproponowanych 217 projektów "stworzyć nowy sektor w gospodarce Pomorza związany z diagnostyką, terapią i leczeniem chorób cywilizacyjnych".

Lipińska poinformowała, że po podjęciu decyzji w sprawie inteligentnych specjalizacji zostanie określony kierunek, jak te specjalizacje będą wspierane finansowo i rozwijane. Na ten temat partnerstwa będą negocjować z urzędem marszałkowskim.

Firmy inwestujące w inteligentne specjalizacje będą mogły skorzystać z unijnych funduszy, m.in. z Programu Operacyjnego "Inteligentny Rozwój". Na ten cel przeznaczono ok. 8,6 mld euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH