Witamina B3 chroni szczury przed bólem po leczeniu raka Witamina B3 chroni szczury przed bólem po leczeniu raka.Fot. Staffan Vilcans/Flickr(CC BY-SA 2.0)

Badania przeprowadzone na samicach szczurów wykazały, że witamina B3 zapobiega u nich nadwrażliwosci na ból powodowanyej przez leki przeciwnowotworowe  informuje Journal of the International Association for the Study of Pain.

Chociaż dzięki chemioterapii chorzy na nowotwory mają większe szanse przeżycia, wiele z tych leków powoduje poważne skutki uboczne, obniżając jakość życia pacjentów. Poważnym problemem jest na przykład obwodowa neuropatia wywołana chemioterapią (CIPN) - uszkodzenie nerwów, któremu towarzyszy ból. Problem dotyczy kilku procent osób leczonych jednym cytostatykiem, a w przypadku wielu leków może to być nawet kilkadziesiąt procent chorych.

CIPN może uniemożliwiać kontynuowanie leczenia i utrzymywać się przez długi czas po jego zakończeniu.

Jak sugerują przeprowadzone na samicach szczurów badania naukowców z University of Iowa, amid kwasu nikotynowego, czyli witamina B3, może zapobiec neuropatii powodowanej przez chemioterapię.

Szczurzycom podawano paklitaksel, lek często stosowany w leczeniu raka piersi i raka jajnika. Stosowane dawki w przeliczeniu odpowiadały dawkom podawanym ludziom. Pod ich wpływem u szczurzyc rozwinęła się obwodowa neuropatia, która trwała jeszcze przez pięć tygodni od zakończenia chemioterapii.

Aby ocenić ból powodowany przez CIPN, naukowcy zmodyfikowali standardowy test - lekkie szturchnięcie łapy. Podczas gdy szczury, którym nie podawano paklitakselu nie opuszczały ciemnego pomieszczenia i nie cofały łapy nawet po kilku szturchnięciach, po podaniu leku stawały się nadwrażliwe i wołały się przenieśc w oświetlone miejsce po znacznie mniejszej liczbie takich bodźców.

Wcześniejsze prace wykazały, że witamina B3 podnosi poziom ważnego komórkowego metabolitu - dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NAD+), co może chronić przed różnego rodzaju uszkodzeniami nerwów. Dlatego w dalszej części badań naukowcy z University of Iowa profilaktycznie podawali szczurzycom witaminę B3 w codziennej dawce 200 mg/kg. U części szczurzyc podawanie rozpoczęto na siedem dni przed początkiem chemioterapii i było kontynuowane przez 24 dni od jej zakończenia. Zapobiegło to pojawieniu się nadwrażliwości, a efekt utrzymał się co najmniej przez dwa tygodnie od zaprzestania suplementacji witaminy.

Gdy podawanie witaminy rozpoczęło się 14 dni od początku chemioterapii, nadwrażliwość ustąpiła - ale tylko u części zwierząt.

Zdaniem autorów badań podawanie witaminy B3 mogłoby zapobiec spowodowanej przez chemioterapię neuropatii również u ludzi. Przypominają jednak, że wiele już było obiecujących leków mających zapobiec neuropatii związanej z chemioterapią.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH