Wirtualny konsultant, czyli system podpowie jak leczyć pacjentów z udarem mózgu

Poznańscy neurolodzy pracują z naukowcami z Singapuru nad stworzeniem komputerowego systemu wspomagania decyzji o podjęciu leczenia trombolitycznego w udarze niedokrwiennym mózgu.

System wskaże lekarzom na oddziałach neurologicznych i ratunkowych, czy pacjent może zyskać na wspomnianym leczeniu, czy też odwrotnie – ze względu na duże ryzyko powikłań należy z niego zrezygnować. Wprowadzenie leczenia trombolitycznego u pacjentów we wczesnym okresie udaru niedokrwiennego mózgu przy pomocy rekombinowanego aktywatora plazminogenu (rt-PA) zapobiega ryzyku zgonu pacjentów.

– Pozwala też na zmniejszenie o 15-18 proc. liczby chorych z dużym stopniem inwalidztwa poudarowego, wymagających stacjonarnej opieki i, co za tym idzie, daje możliwość samodzielnego funkcjonowania tych pacjentów – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Radosław Kaźmierski, kierownik Kliniki Neurologii i Chorób Naczyniowych Układu Nerwowego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, koordynator projektu ze strony polskiej.

Jednak – jak podkreśla neurolog – leczenie musi się rozpocząć do 4,5 godziny od wystąpienia udaru i u około 7 proc. pacjentów jest obciążone ryzykiem jego ukrwotocznienia, co wiąże się z pogorszeniem rokowania w zakresie uzyskania samodzielności po udarze  i zwiększeniem śmiertelności.

– Prawidłowa identyfikacja tych osób na poziomie oddziału ratunkowego napotyka jednak na całym świecie na problemy wynikające z braku możliwości szybkiego i precyzyjnego prognozowania przebiegu choroby u poszczególnych chorych w przypadku podjęcia leczenia trombolitycznego lub rezygnacji z tej terapii – wyjaśnia prof. Kaźmierski.

Wszystko w czterech modułach
Projekt, nad którym pracuje grupa naukowców z Polski i Singapuru ma na celu poprawę możliwości szybkiego diagnozowania udaru niedokrwiennego mózgu oraz prognozowania jego przebiegu. Ma powstać komputerowy system wspomagania decyzji, którego elementem będzie multimodalny atlas udaru mózgu oparty w pierwszej fazie na obrazach tomografii komputerowej mózgu, a w kolejnej fazie projektu na obrazowaniu udaru metodą rezonansu magnetycznego.

– System będzie korzystał z danych z czterech modułów: danych demograficznych pacjenta, stanu klinicznego w chwili przyjęcia do oddziału ratunkowego szpitala, wybranych wyników badań laboratoryjnych oraz nowych biomarkerów wczesnego uszkodzenia bariery krew-mózg (metodyka ich oznaczania opracowywana jest w tym badaniu), a także parametrów obrazowych – wyjaśnia prof. Kaźmierski.
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH