Wiele lat przed diagnozą o alzheimerze chorzy otrzymują leki na depresję Wiele lat przed diagnozą o alzheimerze chorzy otrzymują leki na depresję. Fot. Archiwum

W porównaniu ze zdrowymi rówieśnikami, chorzy na alzheimera częściej otrzymują leki przeciwdepresyjne na wiele lat przed diagnozą choroby - wykazało fińskie badanie, które publikuje pismo "International Journal of Geriatric Psychiatry”.

Być może wynika to z faktu, że we wcześniejszych badaniach powiązano występowanie depresji z wyższym ryzykiem zachorowania na alzheimera w przyszłości, spekulują autorzy pracy.

Naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii w Kuopio we współpracy z kolegami z Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej w Helsinkach oraz Instytutu Karolinska w Sztokholmie w Szwecji przeanalizowali dane zebrane w ramach badania MEDALZ wśród ponad 62 tys. Finów, u których w latach 2005-2011 zdiagnozowano chorobę Alzheimera. Dla porównania przebadano identyczną pod względem liczebności grupę osób bez alzheimera, dobranych pod względem wieku i płci.

Dane na temat zażywania różnych leków przeciwdepresyjnych przez osoby z obu grup uzyskano z rejestru recept z lat 1995-2012. Pod uwagę wzięto okres od 9 lat przed diagnozą do 4 lat po diagnozie alzheimera.

Okazało się, że w ciągu średnio 13 lat 42 proc. chorych na alzheimera i 22 proc. osób z grupy kontrolnej rozpoczęło terapię przeciwdepresyjną. Najczęściej stosowanymi lekami były środki z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), następnie wielopierścieniowy antydepresant mirtazapina.

Analiza wykazała, że już na dziewięć lat przed diagnozą osobom chorym na alzheimera częściej przepisywano leki przeciwdepresyjne, niż ich rówieśnikom z grupy kontrolnej.

Ogólnie, najczęściej leki na depresję zalecano pacjentom z alzheimerem pół roku po diagnozie choroby - pięć razy częściej niż w tym samym czasie otrzymywali ich rówieśnicy z grupy kontrolnej. Zdaniem badaczy jest to o tyle niepokojące, że nie ma dowodów na to, iż przynoszą one korzyści chorym na alzheimera, natomiast mogą mieć działania niepożądane.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH