Większa empatia lekarza, lepsze wyniki terapii

Pacjenci lekarzy, którzy wykazują większą empatię uzyskują lepsze wyniki terapii, przy mniejszej liczbie powikłań - potwierdzają duże amerykańsko-włoskie badania, które publikuje pismo Academic Medicine.

Naukowcy z Thomas Jefferson University w Filadelfii (Pensylwania, USA) wraz z włoskimi kolegami doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych wśród blisko 21 tys. włoskich pacjentów z cukrzycą oraz ich 242 lekarzy pierwszego kontaktu.

Empatię medyków oceniano przy pomocy specjalnej skali opracowanej przez naukowców amerykańskich. W tym celu musieli oni udzielić odpowiedzi na 20 pytań. Za empatię w opiece nad pacjentem uznano umysłową zdolność do rozumienia jego obaw, bólu i cierpienia oraz intencję, by nieść mu pomoc.

Badacze sprawdzali, czy empatia lekarza pierwszego kontaktu ma wpływ na częstość występowania u jego pacjentów ostrych powikłań cukrzycy, wymagających pobytu w szpitalu.

Brano tu pod uwagę na przykład kwasicę ketonową (dochodzi do niej wówczas, gdy zamiast glukozy w organizmie spalane są tłuszcze i powstają tzw. ciała ketonowe), hiperglikemię hiperosmolarną (związana z bardzo wysokim poziomem glukozy we krwi, odwodnieniem i zaburzeniami elektrolitów w organizmie) czy śpiączkę.

Powikłania te mogą rozwinąć się stosunkowo szybko, stanowią bezpośrednie zagrożenie życia i wymagają pobytu w szpitalu. Lekarz pierwszego kontaktu zajmujący się chorym na cukrzycę może mieć duży wpływ na to, by im zapobiec.

Okazało się, że lekarze, którzy uzyskali wyższą notę w skali oceniającej empatię mieli mniejszy odsetek pacjentów z ostrymi powikłaniami. Badania te stanowią potwierdzenie wyników wcześniejszego badania naukowców z Thomas Jefferson University, które opublikowano na łamach Academic Medicine w marcu 2011 r. Udział w nim wzięła mniejsza liczba pacjentów i lekarzy - odpowiednio 891 i 29.

Ponadto, wówczas brano pod uwagę inne efekty terapii świadczące o skuteczności leczenia cukrzycy. Były to: poziom tzw. hemoglobiny glikowanej HbA1c (tj. hemoglobiny z dołączoną glukozą), który świadczy o kontroli poziomu glukozy w ostatnich trzech miesiącach oraz poziom cholesterolu, który jest ważny ze względu na wysokie ryzyko chorób serca u cukrzyków.

Badanie to również wykazało bezpośrednią zależność między empatią lekarza a lepszą kontrolą obydwu parametrów u pacjentów. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH