Wiceminister Dardziński o konsultacjach projektu drugiej ustawy o innowacyjności Wiceminister nauki Piotr Dardziński. Fot. PTWP

W rozpoczętych właśnie konsultacjach społecznych dotyczących drugiej ustawy o innowacyjności nie spodziewamy się już nowych pomysłów, a jedynie oceny propozycji, które zawarto w projekcie - powiedział w czwartek (11 maja) wiceminister nauki Piotr Dardziński.

Wiceminister wziął udział w debacie na temat innowacyjności, która odbyła się w ramach trwającego w Katowicach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress - EEC 2107, Katowice, 10-12 maja br.).

Jak powiedział PAP Piotr Dardziński, konsultacje społeczne ws. tzw. drugiej ustawy o innowacyjności (czyli ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej) właśnie się rozpoczęły i potrwają do końca maja.

Projekt ustawy m.in. zakłada możliwość odliczenia 100 proc. kosztów przeznaczonych na działalność badawczo-rozwojową (B+R) oraz rozszerza katalog kosztów kwalifikowanych.

Jak wskazał wiceminister, ustawa jest efektem już przeprowadzonych "bardzo szeroko" konsultacji, których wyniki wydano w "Białej księdze innowacji".

- Staraliśmy się przygotowywać projekt, w którym uwzględniamy to, co zdaniem  środowiska - zarówno przedsiębiorców, naukowców czy inwestorów - pozwoli zlikwidować bariery w procesach innowacyjnych.

Oczekujemy, że wszystkie środowiska przyglądną się dokładnie, czy we właściwy sposób zapisaliśmy ich propozycje i zaproponowaliśmy właściwe rozwiązania, likwidujące te potencjalne bariery lub tworzące zachętę, żeby taką działalność innowacyjną prowadzić - powiedział Dardziński.

Wyraził także przekonanie, że uwagi będą licznie do ministerstwa spływały, ponieważ jest to "ważna rzecz i ważny temat". - Ale podejrzewam, że to będą raczej uwagi, które będą zwracały nam uwagę na kwestie techniczne, drobne, a nie uwagi, co do zasady ustawy - podkreślił wiceminister. Dodał, że zwykle z resortem nauki w tego typu konsultacjach aktywnie bierze udział kilkadziesiąt podmiotów.

Dardziński przypomniał, że tzw. druga ustawa o innowacyjności przede wszystkim tworzy "bardzo korzystne" warunki dla przedsiębiorców, którzy inwestują w badania i rozwój.

Jednym z instrumentów, jaki mogą wykorzystać ci przedsiębiorcy, są ulgi podatkowe. W projekcie chodzi bowiem o zwiększenie wysokości ulgi podatkowej do 100 proc. na działalność B+R i 150 proc. dla Centrów Badawczo-Rozwojowych (CBR).

- To taki mechanizm, że im więcej inwestuję w prace, w których udział biorą naukowcy i których efektem jest powstanie nowych technologii, tym niższe podatki będą płacił, odpisując sobie właściwe koszty kwalifikowane - tłumaczył Dardziński.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH