Tomografia komputerowa (PET) może pomóc w nieinwazyjny sposób wykryć zmiany w mózgu typowe dla choroby Alzheimera, tzw. płytki amyloidalne

Informację na ten temat podaje internetowa wersja pisma "Archives of Neurology".

Choroba Alzheimera jest schorzeniem zwyrodnieniowym tkanki nerwowej mózgu. Objawia się demencją, czyli osłabieniem pamięci i innych zdolności intelektualnych oraz zmianami osobowości.

Do rozwoju schorzenia przyczynia się powstawanie w mózgu patologicznych struktur - tzw. płytek starczych będących złogami związku o nazwie beta-amyloid. Powodują one obumieranie komórek nerwowych. Obecnie jedynym wiarygodnym sposobem na potwierdzenie obecności płytek jest analiza tkanki nerwowej pobranej w czasie biopsji mózgu lub podczas sekcji po śmierci pacjenta – podaje PAP.

Biopsja mózgu jest procedurą inwazyjną i trudną, dlatego naukowcy ciągle pracują nad rozwojem nowych metod, które pozwoliłyby wcześnie wykrywać zmiany typowe dla choroby Alzheimera i szybko podejmować leczenie. Dzięki nim można by również śledzić efektywność nowoczesnych terapii tej choroby.

Duże nadzieje wiąże się z radioaktywnym barwnikiem, który opracowali badacze z Uniwersytetu w Pittsburgu - tzw. Pittsburgh Compound B. Po wstrzyknięciu do krwi, związek ten wędruje do mózgu, gdzie łączy się z beta-amyloidem tworzącym płytki starcze. Płytki można następnie obserwować przy pomocy tomografii komputerowej PET.

Wcześniejsze badania wskazywały, że przy użyciu Pittsburgh Compound B można wykrywać nasilone zmiany patologiczne w mózgach pacjentów z chorobą Alzheimera. Zdarza się jednak, że osoby, u których są one obecne czują się dobrze i nie mają żadnych objawów tego schorzenia, takich jak zaburzenia pamięci czy zmiany osobowości. Dlatego przydatność tego barwnika w diagnostyce choroby Alzheimera jest ciągle sprawdzana eksperymentalnie.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kuopio w Finlandii przeprowadzili badania w grupie 10 pacjentów, którzy mieli łagodną demencję. U wszystkich wykonano biopsję kory czołowej mózgu ze względu na podejrzenie wodogłowia normotensyjnego, czyli zwiększenia objętości płynu mózgowo-rdzeniowego w komorach mózgu. Łagodna demencja może być zarówno wczesnym objawem choroby Alzheimera, jak i wodogłowia normotensyjnego. Analiza tkanek wykazała, że sześciu badanych miało płytki amyloidalne w tkance nerwowej, a pozostałych czterech nie miało zmian typowych dla choroby Alzheimera.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH