Wczesna miesiączka i menopauza = wyższe ryzyko chorób układu krążenia? Wczesna menopauza także wiąże się z wyższym ryzykiem chorób układu krążenia Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak wskazują wyniki przeprowadzonych na dużą skalę badań, pojawienie się miesiączki przed 12. rokiem życia ma związek z podwyższonym ryzykiem chorób serca i udarów mózgu - informuje pismo "Heart".

Podobną zależność zaobserwowano także w przypadku innych zjawisk dotyczących układu rozrodczego - wczesnej menopauzy, powikłań ciąży oraz wycięcia macicy (histerektomii).

Naukowcy przeanalizowali dane z badania UK Biobank, obejmującego ponad pół miliona mężczyzn i kobiet w wieku do 69 lat, rekrutowanych pomiędzy rokiem 2006 a 2010.

Uczestnicy wypełniali kwestionariusze dotyczące ich stylu życia, środowiska oraz przebytych chorób i dolegliwości. Wzięli także udział w testach oceniających stan zdrowia oraz funkcjonowanie, jak również dostarczyli próbki moczu, krwi i śliny.

Ogółem wzięto pod uwagę 267 440 kobiet oraz 215 088 mężczyzn - (żadna z badanych osób nie chorowała na serce w momencie rozpoczęcia badania). Uczestników obserwowano do marca 2016, albo do pierwszego zawału lub udaru.

Na początku badania średnia wieku biorących w nim udział kobiet wynosiła 56 lat, przy czym 51 proc. pochodziło z najzamożniejszej brytyjskiej populacji. Sześć na 10 nigdy nie paliło.

Przeciętny wiek wystąpienia pierwszej miesiączki wynosił 13 lat, większość (85 proc) kobiet była w ciąży, a niemal połowa (44 proc.) miała dwoje dzieci. Pierwsze dziecko rodziły w wieku średnio 26 lat.

Co czwarta z badanych kobiet miała za sobą poronienie, a 3 proc. - urodzenie martwego dziecka. Niemal dwie trzecie przeszło menopauzę (średnia wieku 50 lat).

42 proc. mężczyzn zostało ojcami dwojga dzieci zanim rozpoczęły się badania.

Podczas monitorowanego okresu (około 7 lat) odnotowano 9054 przypadków chorób układu krążenia, z czego 34 proc. - u kobiet. W 5782 przypadkach chodziło o chorobę wieńcową (28 proc. stanowiły kobiety), natomiast w 3489 - o udar (43 proc. kobiet).

Analiza danych wykazała, że wystąpienie miesiączki przed 12. rokiem życia wiązało się z ryzykiem chorób układu krążenia wyższym o 10 proc. niż w przypadku typowego początku (13 rok życia i później).

Podobnie było z wczesną (przed 47. rokiem życia) menopauzą - wiązała się z wyższym o 33 proc. ryzykiem chorób układu krążenia (ryzyko udaru rosło aż o 42 proc.).

Każde poronienie zwiększało ryzyko chorób serca o 6 proc. Natomiast martwe urodzenia wiązały się z wyższym o 22 proc. ryzykiem chorób układu sercowo - naczyniowego, zwłaszcza udaru, którego ryzyko rosło o 44 proc.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH