Warszawa: uniwersytety dla farmacji

Uniwersytet Warszawski (UW) i Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM) utworzyły Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT).

Obie instytucje realizują także projekt utworzenia Ośrodka Produkcji Radiofarmaceutyków.

Biuro prasowe UW wyjaśnia, że największym wspólnym przedsięwzięciem obu uczelni jest powołanie Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT). Na jego utworzenie uczelnie uzyskały dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości blisko 360 milionów złotych.

CePT, w którego skład wejdzie kilkanaście laboratoriów i pracowni, umożliwi prowadzenie interdyscyplinarnych badań biomedycznych. Naukowcy z UW, WUM oraz innych warszawskich instytucji zaangażowanych w projekt, będą opracowywali nowe metody diagnostyczne i terapeutyczne w leczeniu chorób nowotworowych, układu krążenia oraz układu nerwowego.

Od kilku lat obie uczelnie prowadzą też prace nad stworzeniem Ośrodka Produkcji Radiofarmaceutyków, które będzie się mieścić w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów UW. Ośrodek będzie jednostką badawczą oraz producentem radiofarmaceutyków stosowanych w Pozytonowej Tomografii Emisyjnej (PET), która pozwala na diagnozowanie i ocenę stanów nowotworowych oraz bezinwazyjną diagnostykę kardiologiczną.

Współpraca uniwersytetów obejmuje nie tylko projekty badawcze, lecz również dydaktykę. Uczelnie przygotowują się do uruchomienia studiów na kierunku „Logopedia ogólna i kliniczna“, które będą prowadzone przez Wydział Polonistyki UW oraz I Wydział Lekarski WUM.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH