Warszawa: powstaje Mazowiecki Klaster BioTechMed

Spółka BTM Mazowsze zajmująca się wspieraniem komercjalizacji wyników badań naukowych pracuje nad kolejnym projektem: BioTechMed ma połączyć przedsiębiorców z branży biotechnologicznej, farmaceutycznej, urządzeń medycznych, a także jednostki naukowe, w celu wspólnego działania na rzecz szeroko rozumianego zdrowia człowieka.

- Nie jest to jeszcze klaster, ponieważ nie spełnia wymagań ekonomicznych i naukowych, ale mamy już potencjał pozwalający rozwijać to przedsięwzięcie - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Paweł Nowicki, odpowiedzialny w spółce BTM za Mazowiecki Klaster BioTechMed.

Dodał, że w ciągu dwóch lat inicjatywa powinna przybrać kształty organizacyjne, a uczestniczące w niej podmioty - wdrażać działania związane ze zdrowiem. Akces zgłosiły m.in.: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska i Instytut Biologii Doświadczalnej PAN.

Aby stworzyć warunki umożliwiające kooperację jednostek naukowych i przedsiębiorstw potrzebne są jednak fundusze. BTM zabiega o nie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Puls Biznesu informuje, że we wspomniane przedsięwzięcie zainwestował ostatnio Marek Orłowski, założyciel giełdowej spółki kosmetycznej Nepentes, należącej obecnie do Sanofi Aventis. Jego nazwisko podziałało na innych biznesmenów, którzy również chcą się przyłączyć do BioTechMedu.

Spółka BTM Mazowsze jest znana m.in. z udziału w tworzeniu w Warszawie Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT), które ma się stać największym ośrodkiem badawczo-rozwojowym w Europie Środkowej i Wschodniej. Wartość laboratoriów udostępnionych naukowcom i przedsiębiorcom szacowana jest na ponad 400 mln zł.

We wrześniu ub. r. Warszawski Uniwersytet Medyczny i spółka BTM Mazowsze podpisały umowę dotyczącą wspólnej realizacji innowacyjnego projektu "HUMON". Jego celem jest opracowanie i wdrożenie do praktyki nowatorskiej metody otrzymywania przeciwciał monoklonalnych, które będą w przyszłości wykorzystywane w diagnostyce i terapii onkologicznej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH