Prawdopodobnie pierwszą na świecie operację obustronnego wszczepienia implantów ucha środkowego pacjentowi z poważnym uszkodzeniem słuchu przeprowadził 7 lipca w Warszawie prof. Kazimierz Niemczyk, kierownik Katedry i Kliniki Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

<!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } -->

Operację wykonano u 20-letniego mężczyzny, który w dzieciństwie doznał poważnego uszkodzenia słuchu z powodu zażywania leków ototoksycznych. Według szacunków prof. Niemczyka, w Polsce do wszczepienia tego typu implantów kwalifikuje się ok. 8-10 tys. pacjentów.

Implanty ucha środkowego są alternatywą do aparatów słuchowych dla tych pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą ich nosić. Jest to system bardzo przydatny m.in. dla sportowców, takich jak pływacy.

– Z tego, co mi wiadomo, była to pierwsza w Polsce, a prawdopodobnie i na świecie, operacja jednoczesnego wszczepienia implantów ucha środkowego obustronnie. W każdym razie, dotychczas nie było na ten temat żadnej publikacji – powiedział prof. Niemczyk.

Podczas operacji zastosowano implanty amerykańskie – niemające części zewnętrznej i w całości wszczepiane do ucha środkowego. Prof. Niemczyk uważa, że jednoczesne operowanie obojga uszu było możliwe dzięki systemowi obiektywnego monitorowania słuchu podczas operacji. Jego twórcami są specjaliści z Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na w Warszawie.

Operacja ta jest bardzo precyzyjna, a monitorowanie słuchu przy wykorzystaniu nowoczesnych technik elektrofizjologicznych daje możliwość jej optymalizacji.

– Mechanizm działania implantów ucha środkowego polega na wzmocnieniu drgań łańcucha kosteczek słuchowych. Jeżeli zastosuje się zbyt duży nacisk, to kosteczki wzmacniają dźwięk, ale nie tak, jak byśmy chcieli – wyjaśnił profesor.

Jego zdaniem, monitorowanie słuchu podczas operacji pozwala na takie ustawienie implantu już na wstępie, by był maksymalnie wykorzystany i jak najbardziej precyzyjnie dopasowany. System ten pozwala też natychmiast ocenić, że operacja się powiodła i że pacjent słyszy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH