Środa, 30 lipca 2014 

PAP/Rynek Zdrowia | 08-07-2009 09:29

Warszawa: pionierski zabieg wszczepienia implantów ucha środkowego Laryngologia

Prawdopodobnie pierwszą na świecie operację obustronnego wszczepienia implantów ucha środkowego pacjentowi z poważnym uszkodzeniem słuchu przeprowadził 7 lipca w Warszawie prof. Kazimierz Niemczyk, kierownik Katedry i Kliniki Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

<!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } -->

Operację wykonano u 20-letniego mężczyzny, który w dzieciństwie doznał poważnego uszkodzenia słuchu z powodu zażywania leków ototoksycznych. Według szacunków prof. Niemczyka, w Polsce do wszczepienia tego typu implantów kwalifikuje się ok. 8-10 tys. pacjentów.

Implanty ucha środkowego są alternatywą do aparatów słuchowych dla tych pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą ich nosić. Jest to system bardzo przydatny m.in. dla sportowców, takich jak pływacy.

– Z tego, co mi wiadomo, była to pierwsza w Polsce, a prawdopodobnie i na świecie, operacja jednoczesnego wszczepienia implantów ucha środkowego obustronnie. W każdym razie, dotychczas nie było na ten temat żadnej publikacji – powiedział prof. Niemczyk.

Podczas operacji zastosowano implanty amerykańskie – niemające części zewnętrznej i w całości wszczepiane do ucha środkowego. Prof. Niemczyk uważa, że jednoczesne operowanie obojga uszu było możliwe dzięki systemowi obiektywnego monitorowania słuchu podczas operacji. Jego twórcami są specjaliści z Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na w Warszawie.

Operacja ta jest bardzo precyzyjna, a monitorowanie słuchu przy wykorzystaniu nowoczesnych technik elektrofizjologicznych daje możliwość jej optymalizacji.

– Mechanizm działania implantów ucha środkowego polega na wzmocnieniu drgań łańcucha kosteczek słuchowych. Jeżeli zastosuje się zbyt duży nacisk, to kosteczki wzmacniają dźwięk, ale nie tak, jak byśmy chcieli – wyjaśnił profesor.

Jego zdaniem, monitorowanie słuchu podczas operacji pozwala na takie ustawienie implantu już na wstępie, by był maksymalnie wykorzystany i jak najbardziej precyzyjnie dopasowany. System ten pozwala też natychmiast ocenić, że operacja się powiodła i że pacjent słyszy.

 • sluch
  brawo,technika idzie do przodu,ja tez mam problem ze sluchem od urodzenia,tez maze o takiej operacji ale czy dojdzie to nie wiem bo trzeba uzbierac 14000euro oj jo jo poszukam sponzora.

  ~reksio05, 2013-09-12

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Zofia Ulz: powstaje sieć służb ścigających odwrócony łańcuch dystrybucji leków

Rynek farmaceutyczny opanowali przedsiębiorcy, którzy z farmacją mają niewiele wspólnego. Dyktują układy na rynku i prowadzą nielegalny proceder, który pozbawia polskich pacjentów dostępu do leków. Jeśli chcemy zwalczyć patologię, musimy dostosować działanie inspekcji farmaceutycznej do zachowań rynku - ocenia minister Zofia Ulz, Główny Inspektor Farmaceutyczny.

 • O obsadzaniu stanowisk w NFZ

  Leon Zawodowiec, A co to za prawnik, ktory nie uprawia zawodu, tylko szwęda się po radach nadzorczych PKS-ów, MOSiR-ów, śmietników itp. oraz po innych stanowiskach nie...

 • Eksperci: mamy za niski poziom witaminy D - winny klimat

  HaNa, Nie wiedziałam, że witamina D jest tak ważna dla naszego zdrowia, w zasadzie w każdym wieku. Czy rzeczywiście w naszym klimacie tak często występuje niedobór...

POLECAMY W SERWISACH