Warszawa: dyskusja o transferze wynalazków do przemysłu Wyróżniony podczas Gali Klastra BTM zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej

W Instytucie Nenckiego PAN w Warszawie odbyła się 24 września br. Gala podsumowująca dotychczasową działalność Klastra BioTechMed Mazovia. Wydarzenie zgromadziło naukowców, przedsiębiorców i przedstawicieli administracji publicznej.

Rozmowy dotyczyły aktualnej kondycji branży life science na Mazowszu i w Polsce, perspektyw jej rozwoju, możliwości wdrożenia wynalazków powstających w polskich jednostkach naukowych do praktyki gospodarczej, a także możliwych mechanizmów wsparcia współpracy nauki i biznesu.

BTM Innovations sp. z o.o., koordynator Klastra BioTechMed Mazovia, we współpracy z firmą badawczą ConQuest Consulting opracowała raport „Bridge to market - bringing life science to life. Transfer technologii do gospodarki w obszarze life-science ze szczególnym uwzględnieniem Polski”.

Wynikające z raportu wnioski i tezy stały się punktem wyjścia do dyskusji podczas Gali Klastra na temat potencjału badawczego w dziedzinie biotechnologii i farmacji w Polsce i rozwoju branży life science.

Polska znalazła się na 10. miejscu
pod względem lokowania działalności B+R w Unii Europejskiej. Firmy prowadzące działalność badawczo-rozwojową pozytywnie oceniły Polskę zarówno za niskie koszty pracy, jak i wysoką jakość oraz odpowiednią liczebność personelu B+R.

Potencjał badawczy w dziedzinie biotechnologii i farmacji w Polsce tworzony jest przez ponad 6 200 naukowców działających w dziedzinach nauk biologicznych, farmaceutycznych, medycznych i o zdrowiu, zatrudnionych na uczelniach i w instytutach badawczych, a także niemal 12 000 studentów biotechnologii.

Obecnie w polskich jednostkach naukowych realizowanych jest ponad 770 projektów z dziedzin nauk biologicznych, ponad 620 z dziedziny nauk medycznych, ponad 160 z dziedziny nauk o zdrowiu, ponad 60 z dziedziny biotechnologii, inżynierii biomedycznej oraz biocybernetyki, a także ponad 100 z dziedziny nauk farmaceutycznych, co stanowi w sumie ponad 23% wszystkich realizowanych w Polsce projektów naukowych.

Mazowsze liderem
W woj. mazowieckim kształci się 10% wszystkich studentów biotechnologii i pracuje prawie 20% kadry naukowej z obszaru nauk biologicznych, medycznych i pokrewnych. Tutaj też zlokalizowanych jest najwięcej statystycznie najlepszych jednostek naukowych z obszaru nauk o życiu. Także największa liczba udzielanych patentów (ponad 21% w 2013 r.) świadczy o tym, że jest to region o wysokim potencjale innowacyjności.

Potencjałowi branży life science w Polsce nie towarzyszy jednak intensywny proces transferu technologii. Dane z raportu NIK o wdrażaniu innowacji przez szkoły wyższe i parki technologiczne wskazują, że wskaźniki dotyczące efektywności komercjalizacji są dla polskich uczelni przeciętnie kilkukrotnie niższe niż dla amerykańskich.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH