Warszawa: autorytety medyczne o stanie zdrowia Polaków

W czwartek (29 września) rozpoczęła się w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie europejska konferencja naukowa poświęcona ocenie różnic w stanie zdrowia w populacji Polaków. Spotkanie naukowców potrwa do 1 października.

Głównym celem konferencji jest omówienie obecnego stanu zdrowia populacji Polski w oparciu o najbardziej aktualne badania naukowe realizowane w Polsce oraz w innych krajach bliskich nam np. ze względu na położenie geograficzne.

W spotkaniu wezmą udział niekwestionowane autorytety z Polski i zagranicy, od lat zaangażowane w działania na rzecz poprawy stanu zdrowia mieszkańców Polski i Europy. Do udziału w  konferencji, oprócz przedstawicieli świata nauki i medycyny, zgłosili się także parlamentarzyści.

Dyskusja odbywa się w obliczu najnowszych doniesień Komisji Europejskiej, dotyczących przedwczesnej umieralności mężczyzn w wieku produkcyjnym w krajach Unii, podsumowania przełomowych badań dotyczących sukcesu cytyzyny w walce z uzależnieniem od tytoniu, a także zakończenia pierwszego etapu badania prospektywnego "PONS", które od dwóch lat - jako pierwsze badanie tego typu - jest realizowane w Polsce.

Wydarzeniem, które odbędzie się podczas międzynarodowej konferencji "Różnice w zdrowiu w populacji Polski" będzie seminarium naukowe z udziałem naukowców prowadzących prospektywne badanie kohortowe w zachodnich krajach Europy oraz na świecie.

W seminarium wezmą udział m. in. prof. Salim Yusuf z Uniwersytetu McMaster w Hamilton (Kanada), prof. Lars Vatten z Uniwersytetu w Trondheim (Norwegia), prof. Paolo Boffetta z Akademii Medycznej Mount Sinai w Nowym Yorku (USA) oraz prof. Peter Boyle z Międzynarodowego Instytutu Badań i Prewencji w Lyonie (Francja).

Konferencja zbiega się w czasie z publikacją raportu Komisji Europejskiej pt. "Stan zdrowia mężczyzn w Europie", który ujawnia niepokojące statystyki. Z badania stanu zdrowia 290 mln mężczyzn w 34 krajach Europy (w tym 27 krajów UE) wynika między innymi, że mężczyźni żyją o ponad 6 lat krócej niż kobiety i umierają zanim osiągną wiek emerytalny.

Konferencja to także forum, na którym zostaną zaprezentowane przełomowe wyniki badań klinicznych nad cytyzyną (pierwsze randomizowane, podwójnie ślepe, kontrolowane placebo), prowadzonych w warszawskim Centrum Onkologii pod kierownictwem prof. Witolda Zatońskiego wraz z zespołem oraz dodatkowo grupą naukowców z Wielkiej Brytanii.

Konferencji w Centrum Onkologii towarzyszy jubileuszowa wystawa pt. "200 lat szczepień", która została zainaugurowana w Sejmie RP i po raz pierwszy została pokazana w Instytucie Głuchoniemych w lipcu br. W ramach konferencji zostanie podpisana także "Deklaracja w sprawie potrzeby wspólnych działań na rzecz popularyzowania szczepień ochronnych ratujących zdrowie i życie Polaków".

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH