Europejską Radę Badań (z ang. European Research Council-ERC) powołała trzy lata temu Komisja Europejska. Instytucja powstała w wyniku wieloletnich nacisków ze strony uczonych i różnych organizacji nie do końca zadowolonych z systemu finansowania badań naukowych z budżetu Unii Europejskiej.

Teraz z rocznego budżetu w wysokości miliarda euro Rada finansuje m.in. badania zespołów naukowych pracujących w Unii Europejskiej. W ocenie Polskiej Akademii Nauk, jednym z największych problemów w Europie - a Polska jest tutaj ekstremalnym przypadkiem - są ograniczone szanse młodych ludzi. Najwybitniejsi młodzi naukowcy nie znajdują miejsca na atrakcyjne kariery w Europie. Wyjeżdżają nie tylko do USA, ale także do wielu krajów azjatyckich. Tymczasm kraj, który będzie potrafił przyciągnąć do pracy najzdolniejszych ludzi ma zasadniczą przewagę nad innymi. Instrumentem Unii Europejskiej, który ma zachęcić ich do pracy w Europie jest właśnie ERC.

ERC spotyka się kilka razy w roku. Połowa tych spotkań odbywa się w Brukseli, a połowa w krajach członkowskich Unii. W skład instytucji wchodzi 22 naukowców z różnych krajów UE. Silne naukowo kraje, takie jak Wielka Brytania, Niemcy czy Francja mają po dwóch przedstawicieli. Z nowych krajów członkowskich w składzie Rady są tylko trzy osoby.

W Warszawie ERC będzie rozmawiać m.in. o strategii na najbliższe lata 2010-2011. Przyjęto zasadę, że nie będzie preferencji dla żadnej dyscypliny naukowej i każdy uczony: humanista, przedstawiciel nauk ścisłych czy biologicznych ma prawo starać się o pieniądze z tego źródła.

Wyjątkiem są preferencje dla młodych naukowców. Uczeni od trzech do ośmiu lat po doktoracie mają specjalną pulę pieniędzy na granty przeznaczone tylko dla nich. Do tej pory 1/3 wszystkich środków ERC, była przeznaczona dla młodych naukowców. Czas zmienić te proporcje i połowę środków przeznaczać na granty dla młodych badaczy.

Jednym z zadań ERB jest też odbiurokratyzowanie procedur. Nauka wymaga podejmowania bardzo szybkich decyzji - jeśli ktoś ma dobry pomysł, musi dostać dofinansowanie na jego realizację w ciągu kilku miesięcy.

Dotychczasowe finansowanie badań naukowych we Wspólnocie polega przede wszystkim na budowaniu silnych, wielkich konsorcjów naukowych, skupiających naukowców z różnych krajów. To jest dobra inicjatywa, jednak czasami potrzeby jest inny system prowadzenia badań, tych najbardziej ambitnych, do których potrzebne są małe zespoły, niewymagające międzynarodowej współpracy.

Spotkanie ERC w warszawskim Pałacu Staszica potrwa do środy, 1 lipca.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH