W Centrum Onkologii powstaje ośrodek badań przedklinicznych W ośrodku prowadzone będą badania przedkliniczne, zmierzające do wytworzenia nowych leków w leczeniu raka. Fot. Fotolia (zdj. ilustracyjne)

Warszawskie Centrum Onkologii-Instytut wspólnie z firmą Roche Polska otwierają centrum naukowo-przemysłowe (CNP). W ośrodku tym prowadzone będą badania przedkliniczne, zmierzające do wytworzenia nowych leków w leczeniu raka.

Dzięki CNP polscy badacze będą mogli aktywnie uczestniczyć we wszystkich etapach badań przedklinicznych i klinicznych nad rozwojem nowych leków onkologicznych. Dzięki współpracy z najlepszymi na świecie badacze będą mieć szansę zbudować odpowiedni potencjał, aby tworzyć innowacje medyczne w Polsce - pisze Puls Biznesu.

Ma być to pierwszy w Polsce tego typu ośrodek. Badania przedkliniczne i kliniczne w zakresie onkologii dotychczas nie mogły być realizowane u nas na szeroką skalę ze względu na brak zaplecza i zbyt wysokie nakłady, jakie się z nimi wiążą.

Stworzenie nowego leku zajmuje od 10 do 15 lat i pochłania kwoty rzędu 1-1,5 mld USD. Najwięcej czasu i funduszu pochłaniają właśnie pierwsze fazy badań (do 80 proc. nakładów; trwają ok. ośmiu lat). 

Poza realizacją badań przedklinicznych i klinicznych w zakresie onkologii, powstawać mają tu nowe technologie medyczne. Ośrodek zostanie otwarty dla pacjentów pod koniec czerwca.

Jak już pisaliśmy, polscy naukowcy wielokrotnie zwracali uwagę na fakt, iż wiele badań naukowych w kraju - z uwagi na brak środków - trzeba kończyć na etapie prac laboratoryjnych. Licencje są odsprzedawane firmom zagranicznym, które mają kapitał na dalsze prowadzenie badań.

- Problemem nie jest jednak brak innowacyjnych pomysłów wśród naszych badaczy, lecz znalezienie partnera z przemysłu, który mógłby udźwignąć finansowo komercjalizację takiego projektu - powiedział dyrektor Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Węgleński podczas niedawnej konferencji naukowej, zorganizowanej 27 lutego przez Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT).

Specjalista podał przykład szczepionki przeciwnowotworowej przeznaczonej do leczenia czerniaka, w której wykorzystano wynalazek naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Licencję na ten produkt za kilkaset tysięcy dolarów trzeba było sprzedać do Niemiec (firmie biotechnologicznej BioNTech - przyp. PAP), która po dalszych nad nim badaniach odsprzedała ją za 300 mln dolarów firmie farmaceutycznej Sanofi oraz za 310 mln dolarów koncernowi Roche - wyjaśniał prof. Węgleński.

Dyrektor Centrum Nowych Technologii UW podkreślił, że trzeba było tak zrobić, ponieważ żadna polska firma nie była zainteresowana przejęciem wynalazku naukowców UW i podjęcia nad nim dalszych badań.

Czytaj też: Eksperci: odsprzedaliśmy licencję na lek za tysiące, inni zarobili miliony dolarów

Więcej: www.pb.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH