Upijanie się w młodym wieku przyczyną zmian w mózgu Upijanie się w młodym wieku przyczyną zmian w mózgu. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

U studentów, którzy upijają się szybko, czyli piją na tzw. akord, widoczne są specyficzne zmiany w aktywności mózgu, mogące świadczyć o jego uszkodzeniu – wynika z badania naukowców z Portugalii, które publikuje pismo Frontiers in Behavioral Neuroscience.

Wypijanie dużych ilości alkoholu w krótkim czasie, tzw. picie na akord (z j. angielskiego binge drinking) jest popularne wśród studentów i ogólnie młodych ludzi w USA i krajach Europy. W jednym z wcześniejszych badań oszacowano, że nawet jedna trzecia młodych ludzi pije alkohol w ten sposób.

Amerykański Narodowy Instytut Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu, który jest częścią Narodowych Instytutów Zdrowia, podaje, że u kobiet z piciem na akord mamy do czynienia wówczas, gdy w ciągu dwóch godzin wypijane są co najmniej cztery porcje alkoholu, natomiast u mężczyzn - gdy wypijane jest co najmniej pięć porcji. Za porcję alkoholu uznaje się 10 gramów czystego alkoholu, czyli np. 25 mln wódki, 100 ml (kieliszek) wina czy 200 ml piwa 5-procentowego.

W poprzednich badaniach ten sposób picia i upijania się powiązano z bardzo licznymi negatywnymi skutkami zdrowotnymi, w tym np. z szybszym pojawieniem się problemów natury poznawczej, problemów z nauką, z większą skłonnością do ryzykownych zachowań seksualnych (np. bez zabezpieczeń).

Naukowcy pod kierunkiem Eduardo Lopez-Canedy z Universidade do Minho w Portugalii sprawdzali w swoich badaniach wpływ picia na akord na mózgi młodych ludzi. Jak wyjaśnia specjalista, wiele badań oceniało wpływ upijania się w krótkim czasie na sprawność wykonywania różnych zadań umysłowych, w tym wymagających koncentracji i zapamiętywania, jednak prawie wcale nie sprawdzano, czy aktywność mózgów osób pijących na akord różni się w stanie spoczynku.

Lopez-Caneda razem z kolegami przeprowadził badania wśród 80 hiszpańskich studentów pierwszego roku. Na podstawie badania ankietowego połowę z nich zaliczono do grupy pijącej na akord (wystarczył jeden incydent szybkiego upicia się w ciągu ostatniego miesiąca). Natomiast osoby, które nigdy nie piły według tego wzorca, zaliczono do grupy kontrolnej.

Badanie aktywności elektrycznej mózgu (badanie EEG) wykazało, że różniła się ona między grupami również w stanie spoczynku. Różnice dotyczyły częstości fal beta w prawym płacie skroniowym oraz fal theta w korze płatów potylicznych.

Co zaskakujące, we wcześniejszych badaniach wykazano bardzo podobne zmiany w aktywności mózgu u osób ze zdiagnozowanym alkoholizmem. Jednak badani studenci pili alkohol w nadmiarze tylko okazjonalnie i nie spełniali jeszcze kryteriów choroby alkoholowej, zaznaczają autorzy pracy.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH