
U studentów, którzy upijają się szybko, czyli piją na tzw. akord, widoczne są specyficzne zmiany w aktywności mózgu, mogące świadczyć o jego uszkodzeniu – wynika z badania naukowców z Portugalii, które publikuje pismo Frontiers in Behavioral Neuroscience.
Wypijanie dużych ilości alkoholu w krótkim czasie, tzw. picie na akord (z j. angielskiego binge drinking) jest popularne wśród studentów i ogólnie młodych ludzi w USA i krajach Europy. W jednym z wcześniejszych badań oszacowano, że nawet jedna trzecia młodych ludzi pije alkohol w ten sposób.
Amerykański Narodowy Instytut Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu, który jest częścią Narodowych Instytutów Zdrowia, podaje, że u kobiet z piciem na akord mamy do czynienia wówczas, gdy w ciągu dwóch godzin wypijane są co najmniej cztery porcje alkoholu, natomiast u mężczyzn - gdy wypijane jest co najmniej pięć porcji. Za porcję alkoholu uznaje się 10 gramów czystego alkoholu, czyli np. 25 mln wódki, 100 ml (kieliszek) wina czy 200 ml piwa 5-procentowego.
W poprzednich badaniach ten sposób picia i upijania się powiązano z bardzo licznymi negatywnymi skutkami zdrowotnymi, w tym np. z szybszym pojawieniem się problemów natury poznawczej, problemów z nauką, z większą skłonnością do ryzykownych zachowań seksualnych (np. bez zabezpieczeń).
Naukowcy pod kierunkiem Eduardo Lopez-Canedy z Universidade do Minho w Portugalii sprawdzali w swoich badaniach wpływ picia na akord na mózgi młodych ludzi. Jak wyjaśnia specjalista, wiele badań oceniało wpływ upijania się w krótkim czasie na sprawność wykonywania różnych zadań umysłowych, w tym wymagających koncentracji i zapamiętywania, jednak prawie wcale nie sprawdzano, czy aktywność mózgów osób pijących na akord różni się w stanie spoczynku.
Lopez-Caneda razem z kolegami przeprowadził badania wśród 80 hiszpańskich studentów pierwszego roku. Na podstawie badania ankietowego połowę z nich zaliczono do grupy pijącej na akord (wystarczył jeden incydent szybkiego upicia się w ciągu ostatniego miesiąca). Natomiast osoby, które nigdy nie piły według tego wzorca, zaliczono do grupy kontrolnej.
Badanie aktywności elektrycznej mózgu (badanie EEG) wykazało, że różniła się ona między grupami również w stanie spoczynku. Różnice dotyczyły częstości fal beta w prawym płacie skroniowym oraz fal theta w korze płatów potylicznych.
Co zaskakujące, we wcześniejszych badaniach wykazano bardzo podobne zmiany w aktywności mózgu u osób ze zdiagnozowanym alkoholizmem. Jednak badani studenci pili alkohol w nadmiarze tylko okazjonalnie i nie spełniali jeszcze kryteriów choroby alkoholowej, zaznaczają autorzy pracy.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 07:31 Sejm: eksperci zajmujący się ponowną wyceną świadczeń mają zarabiać więcej
- 05:57 Profilaktyka raka szyjki macicy powinna wyjść poza mury i sztywne godziny przyjęć?
- CZ, 21:25 Badanie: czy kampanie prozdrowotne mają realny wpływ na nasze życie?
- CZ, 21:09 Elbląg: nowy konkurs na dyrektora szpitala, tłumu chętnych nie widać
- CZ, 20:29 II Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych: trwa rejestracja
- CZ, 20:02 Śląskie: jest postępowanie ws. nieważności uchwały preferującej zaszczepione dzieci
- CZ, 19:18 Ekspert: wstępne wyniki programu KOS-zawał są bardzo zachęcające
- 1 Korpus kontrolerski NFZ coraz bliżej. Czy to dobra zmiana?
- 2 Eksperci: stwardnienie rozsiane nie oznacza niepełnosprawności
- 3 Pacjenci skarżą się, że terminy planowanych przyjęć zbyt często są przekładane
- 4 Doktor Google będzie miał wreszcie konkurenta w certyfikowanym portalu dla pacjentów?
- 5 Likwidacja NFZ? Wiceminister zdrowia: nie planujemy, ale chcemy...
- 6 Starzeją się lekarze i pielęgniarki. Następców ze świecą szukać
- 7 Będą zmiany dotyczące SOR-ów i izb przyjęć. Posłowie pytają, resort tłumaczy
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych