Uniwersytet Medyczny w Białymstoku chce utworzyć laboratorium badań genomu Fot. archiwum

Laboratorium, które na szeroką skalę będzie się zajmować badaniem ludzkiego genomu, chce utworzyć Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Ma to pomóc dobierać spersonalizowane leczenie dla konkretnych pacjentów.

Uczelnia poszukuje komercyjnych partnerów do tego przedsięwzięcia, a naukowcy wymieniają międzynarodowe doświadczenia. M.in. taki cel miało sympozjum "Poznaj swój genom", które w piątek (15 stycznia) odbyło się w Białymstoku z udziałem gości - naukowców m.in. z USA, Szkocji, Belgii i firm biotechnologicznych, np. globalnej firmy Illumina, światowego lidera w diagnostyce genomu.

Prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adam Krętowski powiedział na konferencji prasowej, że połowa środków na laboratorium jest zagwarantowana zapisami w Kontrakcie terytorialnym woj. podlaskiego z rządem lata 2015-2023; projekt jest też wśród priorytetów zgłoszonych do dofinansowania z UE, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Z obu tych źródeł może pochodzić ok. 50-70 mln zł, ale do powstania laboratorium potrzeba drugie tyle.

- Takie są plany. Żeby to się udało, to jest potrzeba współpracy z naszymi partnerami biznesowymi - powiedział prorektor Krętowski i zaznaczył, że udział biznesu jest konieczny, w przyszłości bowiem laboratorium ma być wykorzystywane do badań komercyjnych, populacyjnych na dużą skalę, także na potrzeby krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Prof. Adam Krętowski zadeklarował, że jeśli pieniądze się znajdą, laboratorium powstanie w ciągu półtora roku.

- Wykorzystanie sekwencjonowania genomu ludzkiego do diagnostyki medycznej to jest coś, co jest najbardziej innowacyjne w medycynie. To jest przełom w medycynie. Znając profil genetyczny, genomiczny guza nowotworowego możemy dobrać właściwe leczenie. Mówimy wtedy o medycynie precyzyjnej, medycynie spersonalizowanej, która daje nam szanse właściwego doboru leczenia - mówił prof. Krętowski.

Dodał, że badanie to też szansa na poznanie predyspozycji do różnych chorób. - Wiedząc o tym, możemy zastosować pewne działania profilaktyczne, możemy zwrócić uwagę na dodatkowe badania, wykonać je - powiedział rektor.

Podkreślił, że badania dają też wiedzę z zakresu farmakogenomiki, czyli o tym, jakie leki są u danego pacjenta skuteczne, a jakie nie. - Wiemy, że jeden lek nie pomaga wszystkim. Są osoby, u których leczenie jest bardzo skuteczne i są osoby, u których to samo leczenie jest słabo albo w ogóle nieskuteczne. Otwiera to naprawdę olbrzymią przestrzeń do lepszego leczenia w przyszłości, odnalezienia terapii, zmian stylu życia, które wydłużą nasze życie - dodał.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH