W środę (18 listopada) w Ministerstwie Gospodarki została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Wielką Brytanią 
a Polską dotycząca rozwoju biobanków.

Idea wymiany myśli naukowej i wspólne prowadzenie badań - w tym w ramach biobanków - są aktywnie wspierane przez brytyjski rząd w ramach realizowanego programu Innovation is GREAT - podała Ambasada Brytyjska w Warszawie w komunikacie dla mediów.

Umowa o nawiązaniu współpracy naukowej między Polską a Wielką Brytanią w zakresie biobanków została podpisana w obecności prof. Robina Grimesa - doradcy naukowego brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, prof. Janusza Morysia - rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr. Łukasz Kozery kierującego biobankiem Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Rząd brytyjski dostrzega ogromny potencjał we współpracy z Polską, zwłaszcza w dziedzinie rozwoju innowacyjności, która objęta jest zakresem dofinansowania z funduszy europejskich. Najwięcej środków zostanie przeznaczonych na działalność badawczo-rozwojową, współpracę między ośrodkami naukowymi oraz rozwój kompetencji w zakresie R&D, w tym rozwój biobanków. Są to obszary, w których Wielka Brytania jest najsilniejsza - powiedział Robin Grimes po podpisaniu umowy.

Jak wyjaśnił prof. Janusz Moryś, umowa dotycząca biobanków pozwoli wykorzystać najlepsze praktyki i podjąć próbę stworzenia regulacji prawnych, które umożliwią prowadzenie badań w sposób odzwierciedlający zdanie i przekonania Polaków w tej kwestii.

- Biobanki to przyszłość badań genetycznych, które umożliwią zwiększenie skuteczności i przyspieszenie poszukiwania rozwiązań dla takich chorób jak nowotwory, czy altzheimer. Naukowcy w obu krajach będą mieli teraz łatwiejszy dostęp do szerokiej bazy pobranych próbek - dodał dr Łukasz Kozera. 

*****

W 2009 roku, magazyn The Times uznał biobanking za 1 z 10 idei, które mogą zmienić świat.
Obecnie, mamy do czynienia z postępującą specjalizacją biobanków, gdyż część z nich gromadzi tylko 
i wyłącznie kod genetyczny osób zdrowych, podczas gdy inne przechowują tylko chore tkanki, lub próbki tkanek z uszkodzonym kodem genetycznym, m.in. osób cierpiących na raka, alzheimera, czy tez inne choroby przewlekłe.

Międzynarodowa współpraca umożliwia ekspertom na całym świecie dostęp do wielu próbek dotyczących danego zagadnienia, co pozwala na przyspieszenie prac. Jednakże rodzi to także szereg wątpliwości natury etycznej i prawnej, szczególnie w kontekście własności badanych próbek.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH