Liczba specjalistów w zakresie medycyny sportowej jest w Polsce nie wystarczająca - powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Adam Fronczak podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury fizycznej i sportu poświęconego opiece medycznej nad sportowcami, dostępności do badań lekarskich oraz zwalczania dopingu w sporcie.

Rola, zakres działania i kompetencje oraz zasady finansowania opieki medycznej nad sportowcami określone są w siedmiu aktach prawnych. Opiekę medyczną nad osobami uprawiającymi sport sprawują publiczne i niepubliczne poradnie medycyny sportowej, wśród których istotną rolę odgrywa Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej w Warszawie. Zarejestrowanych jest w nim około 8 tysięcy osób, spośród których regularne badania przechodzi 5000 osób.

W Ministerstwie Zdrowia przygotowano projekt rozporządzenia ministra w sprawie zakresu koniecznych badań lekarskich, częstotliwości ich przeprowadzania oraz trybu orzekania o zdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21 roku życia oraz przez zawodników między 21, a 23 rokiem życia.

Zdaniem Narodowego Funduszu Zdrowia, finansującego świadczenia w zakresie medycyny sportowej zdefiniowania wymagają pojęcia rekreacji ruchowej oraz sportu, natomiast brak wiedzy na temat populacji dzieci i młodzieży uprawiających sport oraz liczby zawodników uniemożliwiają opracowanie szacunku kosztów.

Niepokój wśród posłów wzbudził fakt funkcjonowania w Polsce zaledwie kilku ośrodków medycyny sportowej posiadających, poza zagwarantowanymi świadczeniami z orzecznictwa sportowo-lekarskiego, dodatkowe kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia w innych specjalnościach lekarskich. Poza województwem mazowieckim, gdzie liczba specjalistów w zakresie medycyny sportowej wynosi 108 osób, śląskim z 33, wielkopolskim - 17, łódzkim i dolnośląskim po 15, i pomorskim - 11, w pozostałych z wyjątkiem świętokrzyskiego, gdzie nie ma ani jednego specjalisty, liczba nie przekracza dziesięciu.

Sytuację tę mają poprawić szkolenia organizowane przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej przygotowujące do uzyskania certyfikatu uprawniającego do orzekania w zakresie medycyny sportowej.

"Konieczne jest dostosowanie do nowych regulacji zasad kontraktowania i finansowania świadczeń w zakresie opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą do ukończenia 21 roku życia oraz zawodnikami pomiędzy 21 a 23 rokiem życia, a także przygotowanie regulacji dotyczących zasad sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej nad zawodnikami powyżej 23 roku życia w klubach sportowych" - powiedział Adam Fronczak.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH