USA: komórki macierzyste mogą leczyć niewydolność serca po zawale

Amerykańscy naukowcy z University of Louisville ogłosili wyniki badań nad wykorzystaniem komórek macierzystych w leczeniu pacjentów po przebytym zawale serca, które - ich zdaniem - pozwolą opracować nowe, skuteczne terapie.

Naukowcy z Uniwersytetu w Louisville, Brigham and Women’s Hospital w Bostonie oraz Harvardu ogłosili wyniki I fazy badań przeprowadzonych na pacjentach po zawale serca. Dwa lata po zastosowaniu terapii komórkami macierzystymi wykazali znaczną poprawę funkcji serca oraz - co istotne - nie zaobserwowali żadnych skutków ubocznych. Naukowcy zapowiedzieli rozpoczęcie na większą skalę II fazy badań.

- Nadzieje, jakie niosą badania nad komórkami macierzystymi są bardzo duże i co warto podkreślić, dotyczą nie tylko kardiologii, ale wielu dyscyplin medycznych, które często obejmuje się mianem medycyny regeneracyjnej - podkreśla dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

W badaniu przeprowadzonym przez amerykańskich naukowców wzięli udział pacjenci, u których rozpoznano niewydolność serca po zawale mięśnia sercowego i charakteryzujący się 40 proc. lub niższą frakcją wyrzutową lewej komory.

W pierwszym etapie terapii pozyskano z tętnic wieńcowych własne (autologiczne) komórki macierzyste pacjentów i po odpowiednim ich przetworzeniu, namnożono do ok. jednego miliona dla każdego pacjenta. Następnie ponownie wprowadzono je w uszkodzone w wyniku zawału obszary w sercu.

Wyniki dwuletnich badań potwierdzają korzystny wpływ przeszczepionych komórek macierzystych.

W pierwszym roku zauważono wzrost frakcji wyrzutowej lewej komory o 8,1 proc., w kolejnym natomiast o 12,9 proc. U pacjentów, którzy mogli być poddani badaniem rezonansem magnetycznym, odnotowano znaczne obniżenie rozmiaru martwicy mięśnia sercowego oraz wzrost i powiększenie tkanki żywej lewej komory z 146,3 gramów do 164,2 gramów.

- Jeśli badania na większą skalę potwierdzą nasze wyniki, będziemy mogli powiedzieć, że potrafimy zdecydowanie lepiej leczyć niewydolność serca, gdyż po raz pierwszy będziemy mieli coś, co zregeneruje martwą tkankę sercową - uważa dr n. med. Roberto Bolli z Uniwersytetu w Louisville.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH