UE: coraz więcej nowych rodzajów syntetycznych narkotyków

W 2011 roku w krajach Unii Europejskiej wykryto 49 nowych rodzajów syntetycznych narkotyków, czyli więcej niż kiedykolwiek na przestrzeni roku - głosi opublikowany w czwartek (26 kwietnia) doroczny raport Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA).

Konsumenci coraz bardziej zróżnicowanej gamy proszków, pastylek i mieszanek wdają się w "niebezpieczna grę", ponieważ zwykle nie dysponują żadnymi szczegółowymi informacjami na temat składu tych substancji oraz skutków zdrowotnych ich zażywania - ostrzegł dyrektor EMCDDA Wolfgang Goetz.

Jak zaznaczył, nowe narkotyki w atrakcyjnych opakowaniach sprzedawane są w handlu internetowym, w nocnych klubach i na ulicach.

Rekordowa liczba nowych substancji psychoaktywnych, o których EMCDDA i Europol zawiadomiły UE przez swój system wczesnego ostrzegania, zdecydowanie przewyższa wskaźniki z lat ubiegłych. W roku 2010 wykryto 41 nowych rodzajów narkotyków, w roku 2009 - 24, a rok wcześniej 13. Od utworzenia systemu wczesnego ostrzegania w 1997 roku wychwycił on łącznie ponad 200 nowych środków odurzających.

Według EMCDDA raptownie zwiększyła się także liczba sklepów internetowych oferujących tego rodzaju towar - z 314 w styczniu 2011 roku do 690 w styczniu br.

- Sprzedaż nielegalnych narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych jest kolejną sferą wykorzystywania internetu przez zorganizowaną przestępczość - oświadczył szef Europolu Rob Wainwright, domagając się jednocześnie "nowoczesnych środków operacyjnych i prawnych" do zwalczania tego zjawiska.

Będące agendą Unii Europejskiej EMCDDA ma siedzibę w Lizbonie. Jego zadaniem jest dostarczanie informacji, natomiast samo przeciwdziałanie problemom narkotykowym należy do kompetencji państw członkowskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH