Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego ruszyli do walki z chorobami neurodegeneracyjnymi. Za kilka lat może nie będą one już nieuleczalnymi. Opracowywaniem nowych metod leczenia zajmuje się prof. Grzegorz Węgrzyn.

Dwa lata temu  profesor wynalazł lek na chorobę Sanfilippo, wyprzedzając pracujących nad takim lekiem Amerykanów i Włochów. Obecnie zespół profesora przymierza się zgłębienia tajemnic leukodystrofii metachromatycznej i choroby Krabbego.

– Są już pewne pomysły, plany, może uda się nam zahamować postęp przynajmniej niektórych schorzeń neurodegeneracyjnych – wyjawia portalowi rynekzdrowia.pl prof. Grzegorz Węgrzyn, kierownik Katedry Biologii Molekularnej Uniwersytetu Gdańskiego.

Według danych Instytutu Matki i Dziecka oraz Centrum Zdrowia Dziecka, co pięćsetny noworodek rodzi się z chorobą metaboliczną. Neurolodzy z Centrum mówią, że potrafią coraz więcej chorób zdiagnozować, często wiedzą, czym jest dana przypadłość, ale nie potrafią niektórych leczyć.

Opracowywaniem nowych metod leczenia zajmuje się prof. Grzegorz Węgrzyn, który dwa lata temu wynalazł lek na chorobę Sanfilippo (wywołana jest brakiem aktywności jednego z czterech różnych enzymów) wyprzedzając pracujących nad takim lekiem Amerykanów i Włochów. Obecnie zespół profesora przymierza się zgłębienia tajemnic leukodystrofii metachromatycznej i choroby Krabbego.

Nieuleczalne stanie się uleczalne

W zależności od rodzaju brakującego enzymu naukowcy wyróżniają jedenaście typów mukopolisacharydoz (MPS). Obecnie leczone – przy pomocy enzymatycznej terapii substytucyjnej – mogą być tylko typy: pierwszy, drugi i szósty MPS. Dwa lata temu prof. Grzegorz Węgrzyn z Uniwersytetu Gdańskiego opracował metodę leczenia choroby Sanfilippo, trzeciego typu MPS, u podstaw której leżą mutacje powodujące brak lub znaczne obniżenie aktywności enzymów, niezbędnych do rozkładu substancji zwanych glikozoaminoglikanami.

– Choroba charakteryzuje się regresem umysłowym, hiperaktywnością. Czasem dziecko prawie nie śpi, przestaje mówić, reagować. Po pewnym czasie sygnały z mózgu przestają docierać do organów; mały pacjent przestaje połykać, oddychać – wyjaśnia prof.Grzegorz Węgrzyn.

Obecnie w Holandii trwają przygotowania do testów klinicznych z tzw. „podwójnie ślepą próbą" z zastosowaniem metody opracowanej przez polskich naukowców. Jeśli się powiodą, to z choroby Sanflippo będzie można leczyć.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH