Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała w poniedziałek, że choroby serca, zakaźne i rak pozostają trzema największymi zabójcami. Zawały i choroby serca są co roku przyczyną 29 proc. wszystkich zgonów na świecie.

Na drugim miejscu są choroby zakaźne, na które umiera 12,6 proc. ludzi. Raport WHO opracowano na podstawie danych z 2004 roku ze 112 krajów oraz ocen szacunkowych (w przypadku danych niekompletnych). Według WHO ranking nie uległ zmianie od czasu pierwszego globalnego raportu z 1990 roku. Zdaniem głównego autora raportu, eksperta WHO Colina Mathersa 20 - 40 lat temu choroby zakaźne były na pierwszym miejscu, ale statystyk na poparcie tej tezy nie ma.

W 2004 roku zmarło ok. 58,8 mln ludzi. Większość z nich to osoby po 60 roku życia, a blisko 20 proc. to dzieci, które nie ukończyły piątego roku życia. Stopa zgonów z powodu chorób serca praktycznie nie uległa zmianie od poprzedniego raportu WHO o przyczynach zgonów, opartego na danych z 2002 roku.

Stopa zgonów z powodu chorób zakaźnych spadła w stosunku do wskaźnika z 2002 roku, kiedy były one przyczyną śmierci 19,1 proc. ludzi. Jak powiedział Mathers, związane jest to ze zrewidowanymi w zeszłym roku w dół szacunkami liczby zgonów z powodu AIDS.

Mniejsze żniwo zebrała malaria oraz nieco zmalała liczba zgonów na choroby zakaźne wieku dziecięcego; dzięki szerszemu stosowaniu szczepień mniej jest zgonów z powodu zachorowań na odrę.

Na choroby serca częściej umierają kobiety (31,5 proc.) niż mężczyźni (26,8 proc.). Wyższy odsetek zgonów z powodu tych chorób wśród kobiet ma według Mathersa związek z tym, że żyją one dłużej od mężczyzn.

Generalnie jednak choroby serca częściej są udziałem mężczyzn; w wielu częściach świata to oni narażeni są na większe ich ryzyko - częściej są otyli lub mają nadwagę, za mało ruchu i spożywają więcej tłuszczu i soli.

Wśród 12 głównych przyczyn śmierci są zakażenia układu oddechowego z zapaleniem płuc na czwartym miejscu - 7, 2 proc. zgonów; choroby układu oddechowego, w tym astma i alergie - 6,9 proc.; przypadkowe skaleczenia i utonięcia - 6,6, proc.; problemy zdrowotne płodu i noworodków - 5,4 proc.; choroby układu pokarmowego - 3,5 proc.; samobójstwa, morderstwa i konflikty - 2,8 proc.; zaburzenia neuropsychiatryczne - 2,1 proc.; powikłania ciąży lub porodu - 0,9 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH