Trojaczków coraz więcej

Badania przeprowadzone w Norwegii wykazały, że w ciągu ostatnich czterdziestu lat liczba rodzących się trojaczków wzrosła ponad dwukrotnie.

Ich śmiertelność wciąż jest jednak dziesięciokrotnie wyższa niż w przypadku pojedynczych urodzeń – donosi Reuters. Analizując ponad 2 mln urodzeń w Norwegii w latach 1967-2006 naukowcy ze szpitala uniwersyteckiego Haukeland w Bergen zauważyli, że choć śmiertelność wśród noworodków wyraźnie zmniejszyła się od lat 70., ryzyko zgonu wśród trojaczków jest wciąż 10 razy wyższe.

Zdaniem naukowców, odsetek ten przedstawia się podobnie w pozostałych krajach europejskich, a przyczyną jest najprawdopodobniej przyjmowanie leków hormonalnych stymulujących owulację oraz to, że kobiety rodzą dzieci w coraz późniejszym wieku. Badacze podkreślają, że perspektywa ta rodzi potrzebę większej kontroli kuracji hormonalnych.

– Postęp w dziedzinie położnictwa i opieki okołoporodowej sprawił, że szanse na przetrwanie dzieci urodzonych przedwcześnie są znacznie większe. Postęp ten nie był jednak szczególnie łaskawy dla trojaczków w porównaniu z pojedynczymi dziećmi i bliźniakami – mówi prowadząca badania Anne Tandberg.

Philip Steer, redaktor naczelny British Journal of Obstetrics and Gynecology, w którym zostały opublikowane badania, zwraca ponadto uwagę, że liczba zarodków wszczepianych podczas jednego cyklu in vitro powinna zostać zmniejszona. W Wielkiej Brytanii dzięki takiemu ograniczeniu odsetek rodzących się trojaczków w latach 2000-2007 zmniejszył się o ponad połowę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH