
Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pracują nad stworzeniem prototypu spersonalizowanego implantu nowej generacji, wytwarzanego w technologii 3D. Już pod koniec października planowane są pierwsze wszczepy. Projekt jest nowatorski na skalę światową.
Grant, w wysokości 2,4 mln zł., na realizację projektu otrzymała uniwersytecka spółka Nano-implant. Jej współzałożycielami są naukowcy z Wydziału Chemii UMK oraz spółka PrintMed 3D z Grudziądza. Badana będzie m.in. możliwość zastosowania powłok nanokompozytowych.
- Wytwarzanie implantu dopasowanego pod względem kształtu, dla potrzeb konkretnego pacjenta, jest już procesem znanym, bowiem technologia "druku 3D" w polimerze czy metalu jest znana i optymalizowana od kilku lat. Połączenie personalizacji wydruku implantu z nadaniem mu silnych właściwości przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych oraz ze zwiększeniem ich biozgodności poprzez nałożenie powłoki o grubości kilkudziesięciu nanometrów sprawia jednak, że projekt nosi znamiona innowacyjnego - powiedziała prezes zarządu Nano-implant dr Aleksandra Radtke.
Dodała, że zarówno w Polsce, jak i na świecie prowadzone są prace badawcze nad optymalizacją powierzchni implantów. - Atutem powłoki, nad którą pracujemy jest jej uniwersalność w zastosowaniu na implantach dla potrzeb chirurgii szczękowo-twarzowej, ortopedii czy też neurochirurgii - wyjaśniła.
Grant, który otrzymała spółka uniwersytecka pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
- Jednym z celów projektu jest rozpoczęcie badań klinicznych w ramach posiadanej zgody Komisji Bioetycznej. Pierwszy wszczep prototypu implantu z innowacyjną warstwą nanokompozytową planowany jest na koniec października lub początek listopada - w zależności od potrzeby Oddziału Klinicznego Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Regionalnego Centrum Stomatologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera w Toruniu - tłumaczyła Radtke.
Zapowiedziała, że w ramach grantu przeprowadzone będą wszczepy spersonalizowanych implantów z warstwą, oraz wszczepy spersonalizowanych implantów bez warstwy i monitorowany będzie proces zrastania się implantów z kością biorców. - Wytworzenie kilkudziesięcionanometrycznej warstwy na spersonalizowanym implancie nie spowoduje drastycznego skoku cenowego implantu. Raczej dążyć będziemy do optymalizacji procesu wytwarzania w taki sposób, by cenowo te implanty między sobą nie różniły się. Nie chciałabym jednak obecnie mówić o ich cenie - dodała prezes.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 12:00 Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk spotkał się w Sejmie z protestującymi rodzicami
- 11:43 Mielec: nocna i świąteczna opieka po sąsiedzku z SOR
- 11:26 Krynica Zdrój: nowy - stary dyrektor szpitala
- 11:09 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 10:52 MRPiPS: ponowne zaproszenie na spotkanie dla protestujących rodziców osób niepełnosprawnych
- 10:35 PPOZ ws. e-zwolnień: liczymy na przesunięcie terminu
- 10:15 Rzeszów: Kliniczny Szpital Wojewódzki wychodzi na prostą?
- 09:58 Łomża: ośrodek terapii uzależnień przeprowadzi się do dawnego szpitala zakaźnego
- 1 Pielęgniarki z Ukrainy nie będą pracować w polskich szpitalach jako pielęgniarki?
- 2 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 3 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 4 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 5 Naukowcy z Cambridge zbadali, ile drinków tygodniowo skraca życie
- 6 Szumowski rozpoczął cykl spotkań na temat ochrony zdrowia w Polsce
- 7 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 8 Śląskie: są nowe ryczałty dla szpitali w sieci. Kto stracił, a kto zyskał?
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych