Izraelscy naukowcy twierdzą, że to nie kobiety, a mężczyźni są słabszą płcią. Częściej chorują i żyją krócej.

Według położnych chłopiec „w drodze” oznacza same kłopoty. Matki chłopców biorą tą przepowiednię za bójki z kolegami czy też ogólne kłopoty ze swoją pociechą. Jednak jak twierdzą naukowcy, że chodzi o coś innego: powikłania w życiu płodowym, wcześniactwo i chorowitość przez całe życie - pisze Rzeczpospolita.

– Generalnie chłopcy są bardziej wrażliwi w życiu płodowym, a ta wrażliwość przenosi się na całe życie. Mężczyźni z reguły krócej żyją, są bardziej podatni na infekcje i mają mniejsze szanse niż kobiety na zwalczenie choroby. Mówiąc krótko, są słabsi – mówi kierujący badaniami prof. Marek Glezerman z Uniwersytetu w Tel Awiwie.

Zdaniem badacza już sama płeć męska stwarza ryzyko powikłań w czasie ciąży. Naukowiec przestudiował dane okołoporodowe dotyczące 66 tys. dzieci. Wynika z nich, że chłopcy dużo częściej są narażeni na komplikacje w okresie płodowym, takie jak uszkodzenie worka owodniowego, co prowadzi do przedwczesnych narodzin. Wcześniactwo dużo częściej dotyka chłopców niż dziewczynek, a z  tym wiążą się rozmaite schorzenia, np. zespół zaburzeń oddychania, który jest konsekwencją nie do końca rozwiniętych płuc.

– Nawet kiedy chłopiec przyjdzie na świat w terminie, to dużo częściej doświadcza komplikacji podczas porodu związanych ze zbyt dużym rozmiarem ciała, przede wszystkim głowy – dodaje prof. Glezerman.

Aż o 20 proc. częściej chłopcy przychodzą na świat z pomocą cesarskiego cięcia – tego dowiedli amerykańscy badacze. Z badań Amerykanów wyniknęło, że w USA w ciągu ostatniej dekady u chłopców odnotowano wyższą o jedną piątą śmiertelność przy porodzie niż wśród dziewczynek. Inne badania, również prowadzone w Stanach Zjednoczonych, pokazują, że umiera jeden na czterech przedwcześnie urodzonych chłopców i jedna na siedem dziewczynek - podaje Rzeczpospolita.

– Nauczyliśmy się myśleć, że różnica w poziomie śmiertelności chłopców i dziewcząt wynika z przewagi ryzykownych zachowań wśród przedstawicieli płci męskiej, ale jak widać, jest ona także istotna, gdy o podobnym czynniku nie może być mowy – opowiada kierująca badaniami dr Eileen Crimmins z University of Pennsylvania.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH