Szwedzcy naukowcy udowodnili, że tłumiony przez lata stres wywołuje u mężczyzn bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

Niemożność wyładowania rosnącego przez lata gniewu prowadzi do chorób układu krążenia u mężczyzn. Stwierdzają to jednoznacznie wyniki badań opublikowanych przez pismo Journal of Epidemiology and Community Health.

Naukowcy z Instytutu Badania Stresu w Sztokholmie przeanalizowali dane ponad 2700 mężczyzn ze sztokholmskich zakładów i biur. Zbierali informacje, w jaki sposób mężczyźni radzą sobie ze stresem na gruncie zawodowym. Starannie odnotowano przypadki złego samopoczucia w wyniku sytuacji stresowej, przejawiającego się bólem głowy czy żołądka lub uczuciem napięcia po pracy.

Badania rozpoczęto w latach 1992 i 1995 zapisaniem podstawowych parametrów zdrowotnych uczestniczących w nich mężczyzn: ciśnienia krwi, poziomu  cholesterolu i glukozy czy indeksu masy ciała. Pytano ich też o nałogi, aktywność fizyczną, wykształcenie, oczekiwania względem wykonywanej pracy i niezależność w podejmowaniu decyzji. W chwili rozpoczęcia analiz panowie mieli średnio po 41 lat.

Do 2003 roku niemal 50 uczestników badania przeszło zawał serca lub zmarło na skutek chorób układu krążenia. Naukowcy ustalili, że u mężczyzn wycofujących się z konfliktów bez walki, ryzyko zawału bądź rozwoju chorób serca jest dwukrotnie wyższe niż u panów dążących do konfrontacji w sytuacji stresowej. Badacze uważają, że tego typu napięcia prowadzą do wzrostu ciśnienia krwi, co może uszkodzić układ krążenia.

– Po raz pierwszy udało się wykazać, że związek pomiędzy tłumionym gniewem i chorobami serca jest tak silny – komentuje dr Constanze Leineweber z Instytutu Badania Stresu.

Badacze podkreślają, że reakcje na stres są u ludzi odruchowe i raczej trudno je zmienić. To, z czym można walczyć, to czynniki potęgujące reakcje stresowe organizmu, takie jak palenie lub brak aktywności fizycznej. To one znacząco zwiększają ryzyko zawału serca.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH