Testowanie nowej metody wykrywania nowotworów

Naukowcy stwierdzili, iż w próbce krwi można wykryć - bardzo czułymi obecnie metodami - nawet pojedyncze komórki nowotworowe.

To zupełnie nowa, dopiero testowana metoda diagnozowania i monitorowania rozwoju choroby nowotworowej. Polega na wykrywaniu tzw. krążących komórek nowotworowych (Circulating Tumor Cells - CTCs) w pobranej od chorego próbce krwi. Ich obecność we krwi obwodowej świadczy o tym, że uwolniły się one z guza pierwotnego i mogą doprowadzić do powstania przerzutów drogą układu krwionośnego.

- Nawet niewielki guz lity zawiera co najmniej kilka milionów komórek nowotworowych, z których część przenika do krwi obwodowej. Gdy w krwiobiegu jest ich choćby 5 tys., w próbce krwi jesteśmy w stanie wykryć bardzo czułymi obecnie metodami nawet pojedyncze komórki nowotworowe - informuje prof. Michel E. Goldberg z Paryża, honorowy prezes Pasteur-Weizmann Council for Cancer Research.

Takie komórki uwalniane są w różnego rodzaju nowotworach, np. raka jajnika, płuca, prostaty i jelita grubego. Mogą występować pojedynczo lub w postaci agregatów komórek nowotworowych. Te ostatnie, krążąc w zwartej grupie, mają większe szanse przetrwania w nowym dla nich środowisku, jakim są naczynia krwionośne.

Rosnący guz uwalnia od około 100 do 300 komórek nowotworowych w ciągu dnia w przeliczeniu na jeden gram tkanki nowotworowej. Stąd też ocena ich liczby we krwi obwodowej może pełnić kluczową rolę w wykrywaniu różnego rodzaju nowotworów, a także w ich monitorowaniu podczas leczenia. Byłaby to swego rodzaju "płynna biopsja" (liquid biopsy), jak to określa prof.  Caroline Dive z uniwersytetu w Manchesterze, czyli nieinwazyjny test choroby nowotworowej.

- Możemy przewidzieć, jaka terapia okaże się przydatna u danego chorego zanim jeszcze zostanie zastosowana - podkreśla prof. Dive. - Podobnie można ustalić, jaką należy zastosować kombinację różnych leków, by leczenie od początku było najbardziej skuteczne.

Więcej:naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH