Telefony komórkowe wpływają na aktywność mózgu

Dłuższe, trwające ponad 50 minut rozmowy przez telefon komórkowy mogą zwiększyć aktywność mózgu w miejscu najbardziej zbliżonym do anteny aparatu - informuje The Journal of the American Medical Association.

Dr Nora D. Volkow, dyrektor National Institute on Drug Abuse w Maryland, która kierowała badaniami, zastrzega, że zarejestrowane zmiany są nieznaczne. Aktywność mózgu w pobliżu anteny aparatu zwiększała się u badanych zaledwie o 7 proc. Na tej podstawie nie można zatem powiedzieć, że promieniowanie telefonów komórkowych jest szkodliwe, a tym bardziej, że może wywołać guza mózgu.

Są to jednak pierwsze badania, które wykazały, że emitowane przez telefony komórkowe słabe promieniowanie radiowe może bezpośrednio wpływać na komórki nerwowe mózgu.

Największe dotąd badanie "Intrephone" jakie opublikowano w 2010 roku, zakończyło się fiaskiem. Objęto nim osoby w wieku 30-59 lat w 13 krajach, z których część zachorowała na guza mózgu. Z tych badań nie wynika jednoznacznie, że telefony komórkowe są szkodliwe. Sugeruje ono wręcz, że mogą one nawet zmniejszyć ryzyko guza mózgu.

Badaczy nurtuje też pytanie, czy promieniowanie telefonów komórkowych jest szkodliwe dla dzieci. Ich układ nerwowy jest bardziej wrażliwy, bo dopiero się rozwija. Na dodatek ze względów anatomicznych promieniowanie radiowe głębiej może wnikać do wnętrza ich głowy niż u ludzi dorosłych. A dzieci coraz częściej i coraz wcześniej używają telefonów komórkowych. Z badań American Kids wynika, że w USA regularnie używa ich 20 proc. 6- i 7-latków.

Badania, które cokolwiek mogą na ten temat wykazać dopiero się rozpoczynają. W kwietniu 2010 roku w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Finlandii, Holandii i Danii uruchomiono projekt o nazwie Cosmos, który zakłada, że przez 30 lat będzie obserwowanych 250 tys. osób. w wieku od 18. do 69. roku życia. W tym miesiącu zainaugurowano również międzynarodowe badanie Mobi-Kids. Tym razem badacze chcą sprawdzić czy u osób w wieku 10-24 lat, które zachorowały na złośliwego guza mózgu, jakiś wpływ na ich chorobę mogło mieć częste używanie telefonów komórkowych.
Bez względu na wyniki tych badań warto przestrzegać kilku podstawowych zaleceń w używaniu telefonów komórkowych. Należy unikać trzymania aparatu przy głowie podczas łączenia się z wybranym numerem. Podczas rozmowy najlepiej używać słuchawki. Kobiety w ciąży powinny unikać trzymania telefonu w okolicy brzucha. Z kolei dzieci i młodzież powinny częściej wysyłać SMS, a rzadziej rozmawiać.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

  • MSD

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH